Przyprawy i zioła

 • 2020-07-08

  Dobroczynne właściwości pokrzywy

  Pokrzywa to popularna roślina, która rośnie prawie wszędzie a najlepiej czuje się w klimacie umiarkowanym.

 • 2020-06-19

  Kiedy zbierać zioła?

  Zbierając zioła trzeba koniecznie przestrzegać kilku zasad. Dzikie zioła zbieramy w miejscach wolnych absolutnie od wszelkich zanieczyszczeń, z dala od miast, szlaków drogowych, pól uprawnych, fabryk czy innych miejsc mogących zanieczyszczać wodę, powietrze, glebę.

 • 2019-11-11

  Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis)

  Liść laurowy, wawrzyn szlachetny to nie tylko popularna przyprawa stosowana w wielu kuchniach świata, ale także ciekawa roślina doniczkowa, która może zdobić nasze wnętrza jak i tarasy, balkony.

 • 2019-09-01

  Bazylia (Ocimum basilicum)

  Rodzaj roślin z rodziny jasnowatych. Liczy ponad 30 gatunków roślin rosnących w naturze w strefie tropikalnej i subtropikalnej Afryki i Azji. Typowym przedstawicielem tego gatunku jest tak zwana bazylia pospolita Ocimum basilicum.

 • 2018-05-24

  Światowy rynek czosnku pod silnym wpływem sytuacji w Chinach

  W obrębie ostatniej dekady, z uwagi właściwości aromatyczne jak i lecznicze popyt na czosnek w Europie stale rośnie.

 • 2017-12-04

  Za co ceni się imbir?

  Imbir do niedawna był przyprawą, która kojarzyła nam się z ciastkami wypiekanymi na święta i grzanym piwem. W ostatnim czasie ta korzenna przyprawa zadomowiła się na dobre w naszej kuchni dzięki temu że stała się tańsza i przez to bardziej dostępna. Chętnie sięga się po niego zwłaszcza jesienią i zimą z uwagi na jego rozgrzewające właściwości.

 • 2017-11-27

  Zasady zbioru i utrwalania surowców

  Zioła uprawiane w ogrodzie charakteryzują się dużą różnorodnością, surowcami leczniczymi lub przyprawowymi mogą być ich różne części – kwiaty, liście, owoce, nasiona, kłącza i korzenie.

 • 2017-11-27

  Uprawa ziół w ogródku przydomowym

  Większość ogródków przydomowych charakteryzuje się warunkami mikroklimatycznymi i glebowymi sprzyjającymi uprawie ziół: są to tereny osłonięte od silnych wiatrów, dobrze nasłonecznione, mają gleby zazwyczaj pulchne, żyzne, zasobne w próchnicę i wolne od wieloletnich chwastów.

 • 2017-09-18

  Zioła pod mikroskopem

  Zioła to stały element diety ludzkości od pokoleń. Dawniej wierzono w rozmaite przesądy związane z ich występowaniem i działaniem, a dziś każdy z nich może zostać potwierdzony lub obalony dzięki pracom naukowców, którzy – wyposażeni w odpowiedni sprzęt – badają niemal wszystkie aspekty funkcjonowania tego szczególnego rodzaju roślin. Niezależnie od tego, czy uwierzymy,...

 • 2017-07-14

  Lawendowe Zdroje

  Lawenda (Lavandula L.) to należąca do rodziny jasnotowatych wiecznie zielona krzewinka o wonnym zapachu. Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, ale coraz częściej spotykana jest w polskim klimacie.

 • 2016-04-22

  Uprawa i właściwości lawendy lekarskiej

  Lawenda jest ziołem pochodzącym z basenu Morza Śródziemnego. Jak wyjaśnia Monika Słabońska z MODR, lawenda lekarska zwana też lawendą prawdziwą, wąskolistną, w naturalnym środowisku osiąga wysokość 1m, a w Polsce dorasta do kilkudziesięciu centymetrów.

 • 2015-08-11

  Nowy Komitet Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Przypraw i Ziół Kulinarnych

  Komitet Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Przypraw i Ziół Kulinarnych (CCSCH) jest najmłodszym z ciał pomocniczych tej międzynarodowej organizacji. Propozycja jego powołania została zgłoszona przez Indie na 35. sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO (KKŻ FAO/WHO) w 2012 roku i formalnie zaakceptowana rok później na tym samym forum.

 • 2013-11-25

  Silny popyt na soję wspiera jej notowania (25.11.2013)

  Amerykańska soja zyskiwała w piątek na wartości, wspierana dobrymi danymi eksportowymi. Na ostatnim zamknięciu najbliższa seria umocniła się o 2,2% i tym samym wyceniona została na ok. 485 usd/t (o 3% wyżej w stosunku do poprzedniego tygodnia). Rzepak z wykonaniem w lutym potaniał w piątek o 1 euro, zamykając tym samym sesję na poziomie 378 euro.