Przyprawy i zioła

 • 2017-12-04

  Za co ceni się imbir?

  Imbir do niedawna był przyprawą, która kojarzyła nam się z ciastkami wypiekanymi na święta i grzanym piwem. W ostatnim czasie ta korzenna przyprawa zadomowiła się na dobre w naszej kuchni dzięki temu że stała się tańsza i przez to bardziej dostępna. Chętnie sięga się po niego zwłaszcza jesienią i zimą z uwagi na jego rozgrzewające właściwości.

 • 2017-11-27

  Zasady zbioru i utrwalania surowców

  Zioła uprawiane w ogrodzie charakteryzują się dużą różnorodnością, surowcami leczniczymi lub przyprawowymi mogą być ich różne części – kwiaty, liście, owoce, nasiona, kłącza i korzenie.

 • 2017-11-27

  Uprawa ziół w ogródku przydomowym

  Większość ogródków przydomowych charakteryzuje się warunkami mikroklimatycznymi i glebowymi sprzyjającymi uprawie ziół: są to tereny osłonięte od silnych wiatrów, dobrze nasłonecznione, mają gleby zazwyczaj pulchne, żyzne, zasobne w próchnicę i wolne od wieloletnich chwastów.

 • 2017-09-18

  Zioła pod mikroskopem

  Zioła to stały element diety ludzkości od pokoleń. Dawniej wierzono w rozmaite przesądy związane z ich występowaniem i działaniem, a dziś każdy z nich może zostać potwierdzony lub obalony dzięki pracom naukowców, którzy – wyposażeni w odpowiedni sprzęt – badają niemal wszystkie aspekty funkcjonowania tego szczególnego rodzaju roślin. Niezależnie od tego, czy uwierzymy,...

 • 2017-07-14

  Lawendowe Zdroje

  Lawenda (Lavandula L.) to należąca do rodziny jasnotowatych wiecznie zielona krzewinka o wonnym zapachu. Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, ale coraz częściej spotykana jest w polskim klimacie.

 • 2016-04-22

  Uprawa i właściwości lawendy lekarskiej

  Lawenda jest ziołem pochodzącym z basenu Morza Śródziemnego. Jak wyjaśnia Monika Słabońska z MODR, lawenda lekarska zwana też lawendą prawdziwą, wąskolistną, w naturalnym środowisku osiąga wysokość 1m, a w Polsce dorasta do kilkudziesięciu centymetrów.

 • 2015-08-11

  Nowy Komitet Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Przypraw i Ziół Kulinarnych

  Komitet Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Przypraw i Ziół Kulinarnych (CCSCH) jest najmłodszym z ciał pomocniczych tej międzynarodowej organizacji. Propozycja jego powołania została zgłoszona przez Indie na 35. sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO (KKŻ FAO/WHO) w 2012 roku i formalnie zaakceptowana rok później na tym samym forum.

 • 2013-11-25

  Silny popyt na soję wspiera jej notowania (25.11.2013)

  Amerykańska soja zyskiwała w piątek na wartości, wspierana dobrymi danymi eksportowymi. Na ostatnim zamknięciu najbliższa seria umocniła się o 2,2% i tym samym wyceniona została na ok. 485 usd/t (o 3% wyżej w stosunku do poprzedniego tygodnia). Rzepak z wykonaniem w lutym potaniał w piątek o 1 euro, zamykając tym samym sesję na poziomie 378 euro.

 • 2013-04-22

  Polski chrzan na podbój Europy

  Chrzan może stać się nowym produktem regionalnym w województwie łódzkim. Z wnioskiem o nadanie temu produktowi certyfikatu Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych zamierzają wystąpić do Komisji Europejskiej producenci chrzanu z tego regionu.

 • 2013-02-01

  Ziołomiody, czyli inny wymiar pracy pszczół

  Poruszając w ostatnim czasie kwestię miodu przy okazji cyklu publikacji "I wiesz, co jesz", zebraliśmy także ciekawe informacje poświęcone ziołomiodom. Zapraszamy do lektury.

 • 2012-07-13

  Kończy się sezon na rumianek

  Zbiory rumianku będą mniejsze niż w latach ubiegłych. Pomimo zmniejszenia plonów plantatorzy nie mają powodów do narzekań. Wysiłek jaki wkładają w uprawę tej rośliny zrekompensowany jest nie małymi zyskami.

 • 2011-07-02

  Cynamon chroni przed chorobą Alzheimera

  Szokujące odkrycie zaskoczyło nie tylko naukowców, a najciekawsze jest to, że inspiracją poszukiwań stała się Biblia.