Przyprawy i zioła

 • 2023-01-02

  Jakość handlowa przypraw w 2022 r.

  Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych skontrolowała jakość handlową przypraw jednoskładnikowych, mieszanek przypraw (np. typu zioła prowansalskie) i przypraw do konkretnych potraw (np. do grilla, do mięsa, do sałatek) z uwzględnieniem produktów paczkowanych oraz sprzedawanych luzem (na wagę).

 • 2022-09-14

  Ceny rzepaku i produktów jego przerobu (04.09.2022)

  W przedsiębiorstwach prowadzących skup rzepaku i produktów jego przerobu w Polsce doszło do spadku cen rzepaku, śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

 • 2021-12-13

  Skoordynowany plan kontroli ziół i przypraw – wyniki

  Komisja Europejska opublikowała wyniki skoordynowanego planu kontroli ziół i przypraw.

 • 2021-01-27

  Jakość handlowa ziół i przypraw

  W III kwartale 2020 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej ziół i przypraw (w tym jedno- i wielkoskładnikowych produktów). Objęto nią łącznie 86 podmiotów, w tym 45 podmiotów zajmujących się produkcją, konfekcjonowaniem i składowaniem oraz 41 sklepów detalicznych.

 • 2020-08-03

  Kojący rumianek

  Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla L.) Nazywany jest także - rumiankiem lekarskim, rumiankiem aptecznym czy kamilką. Jest to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Znana już jako roślina lecznicza w starożytnym Egipcie i Rzymie. Rumianek można spotkać na łąkach, polach, polanach, trawnikach, przydrożach, nieużytkach. Lubi rosnąć na obrzeżach pól, na tradycyjnych...

 • 2020-07-08

  Dobroczynne właściwości pokrzywy

  Pokrzywa to popularna roślina, która rośnie prawie wszędzie a najlepiej czuje się w klimacie umiarkowanym.

 • 2020-06-19

  Kiedy zbierać zioła?

  Zbierając zioła trzeba koniecznie przestrzegać kilku zasad. Dzikie zioła zbieramy w miejscach wolnych absolutnie od wszelkich zanieczyszczeń, z dala od miast, szlaków drogowych, pól uprawnych, fabryk czy innych miejsc mogących zanieczyszczać wodę, powietrze, glebę.

 • 2019-11-11

  Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis)

  Liść laurowy, wawrzyn szlachetny to nie tylko popularna przyprawa stosowana w wielu kuchniach świata, ale także ciekawa roślina doniczkowa, która może zdobić nasze wnętrza jak i tarasy, balkony.

 • 2019-09-01

  Bazylia (Ocimum basilicum)

  Rodzaj roślin z rodziny jasnowatych. Liczy ponad 30 gatunków roślin rosnących w naturze w strefie tropikalnej i subtropikalnej Afryki i Azji. Typowym przedstawicielem tego gatunku jest tak zwana bazylia pospolita Ocimum basilicum.

 • 2018-05-24

  Światowy rynek czosnku pod silnym wpływem sytuacji w Chinach

  W obrębie ostatniej dekady, z uwagi właściwości aromatyczne jak i lecznicze popyt na czosnek w Europie stale rośnie.

 • 2017-12-04

  Za co ceni się imbir?

  Imbir do niedawna był przyprawą, która kojarzyła nam się z ciastkami wypiekanymi na święta i grzanym piwem. W ostatnim czasie ta korzenna przyprawa zadomowiła się na dobre w naszej kuchni dzięki temu że stała się tańsza i przez to bardziej dostępna. Chętnie sięga się po niego zwłaszcza jesienią i zimą z uwagi na jego rozgrzewające właściwości.

 • 2017-11-27

  Zasady zbioru i utrwalania surowców

  Zioła uprawiane w ogrodzie charakteryzują się dużą różnorodnością, surowcami leczniczymi lub przyprawowymi mogą być ich różne części – kwiaty, liście, owoce, nasiona, kłącza i korzenie.

 • 2017-11-27

  Uprawa ziół w ogródku przydomowym

  Większość ogródków przydomowych charakteryzuje się warunkami mikroklimatycznymi i glebowymi sprzyjającymi uprawie ziół: są to tereny osłonięte od silnych wiatrów, dobrze nasłonecznione, mają gleby zazwyczaj pulchne, żyzne, zasobne w próchnicę i wolne od wieloletnich chwastów.