| Autor: redakcja1

Ceny jabłek w Polsce powyżej 1 zł/kg. Pierwszy raz w sezonie 2014/2015

Ceny jabłek deserowych w Polsce w marcu w nadal pozostawały w trendzie zwyżkowym. W ostatnim tygodniu marca (23-24.III) przeciętna cena w skupie do spożycia bezpośredniego wynosiła 1,07 zł/kg i była o 35 proc. większa niż miesiąc wcześniej (dane Min. Rolnictwa) – podaje Bank BGŻ.

Ceny jabłek w Polsce powyżej 1 zł/kg. Pierwszy raz w sezonie 2014/2015

Ceny jabłek w Polsce

To pierwszy raz w tym sezonie, kiedy średnia cena jabłek w skupie ukształtowała się na poziomie wyższym niż 1 zł. Dynamika wzrostu cen w marcu wyraźnie przyspieszyła w odniesieniu do stycznia i lutego 2015 roku. Notowana w trzeciej dekadzie marca tego roku cena jabłek, była o 18,1 proc. mniejsza niż w roku poprzednim, a miesiąc wcześniej (26-27.II) kształtowała się na poziomie o 43 proc. niższym w skali roku.
 

Przyczyną zwyżek cen może być zwiększony eksport jabłek z Polski, a także obniżenie ich podaży poprzez wycofanie z rynku części produkcji. Z drugiej strony, jednym z czynników wzrostów może być wstrzymywanie się ze sprzedażą jabłek przez część producentów liczących na dalej rosnące ceny.
 

W przypadku cen na rynkach hurtowych, tu również można było odnotować silne wzrosty. Największą dynamiką w ostatnich tygodniach charakteryzowały się ceny jabłek odmiany Gala oraz Golden Delicious. Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że przeciętnie w marcu tego roku wzrosły odpowiednio o 22 i 32 proc. wobec średniej ceny w lutym 2015 roku.
 

Jak wskazują analitycy Banku BGŻ, ceny jabłek odmiany Idared na wybranych rynkach hurtowych zwiększyły się w analogicznym okresie o 18 proc. do 1,18 zł/kg. W odniesieniu do Gali oraz Golden Deliciousa przyczyną silnych zwyżek mógł być także szybka obniżka zapasów w krajach europejskich. Zdaniem AMI, sprzedaż jabłek tych odmian na początku tego roku silnie zwiększyła się, a to za sprawą zwiększonego wywozu do krajów Afryki Północnej z Francji oraz Włoch.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!