Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny jabłek w Polsce powyżej 1 zł/kg. Pierwszy raz w sezonie 2014/2015

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ceny jabłek deserowych w Polsce w marcu w nadal pozostawały w trendzie zwyżkowym. W ostatnim...

Ceny jabłek deserowych w Polsce w marcu w nadal pozostawały w trendzie zwyżkowym. W ostatnim tygodniu marca (23-24.III) przeciętna cena w skupie do spożycia bezpośredniego wynosiła 1,07 zł/kg i była o 35 proc. większa niż miesiąc wcześniej (dane Min. Rolnictwa) – podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny jabłek w Polsce

To pierwszy raz w tym sezonie, kiedy średnia cena jabłek w skupie ukształtowała się na poziomie wyższym niż 1 zł. Dynamika wzrostu cen w marcu wyraźnie przyspieszyła w odniesieniu do stycznia i lutego 2015 roku. Notowana w trzeciej dekadzie marca tego roku cena jabłek, była o 18,1 proc. mniejsza niż w roku poprzednim, a miesiąc wcześniej (26-27.II) kształtowała się na poziomie o 43 proc. niższym w skali roku.
 

Przyczyną zwyżek cen może być zwiększony eksport jabłek z Polski, a także obniżenie ich podaży poprzez wycofanie z rynku części produkcji. Z drugiej strony, jednym z czynników wzrostów może być wstrzymywanie się ze sprzedażą jabłek przez część producentów liczących na dalej rosnące ceny.
 

W przypadku cen na rynkach hurtowych, tu również można było odnotować silne wzrosty. Największą dynamiką w ostatnich tygodniach charakteryzowały się ceny jabłek odmiany Gala oraz Golden Delicious. Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że przeciętnie w marcu tego roku wzrosły odpowiednio o 22 i 32 proc. wobec średniej ceny w lutym 2015 roku.
 

Jak wskazują analitycy Banku BGŻ, ceny jabłek odmiany Idared na wybranych rynkach hurtowych zwiększyły się w analogicznym okresie o 18 proc. do 1,18 zł/kg. W odniesieniu do Gali oraz Golden Deliciousa przyczyną silnych zwyżek mógł być także szybka obniżka zapasów w krajach europejskich. Zdaniem AMI, sprzedaż jabłek tych odmian na początku tego roku silnie zwiększyła się, a to za sprawą zwiększonego wywozu do krajów Afryki Północnej z Francji oraz Włoch.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl