| Autor: redakcja1

Ceny truskawek z szypułką poszły w górę

Jak wynika z danych prezentowanych przez Ministerstwo Rolnictwa, cena skupu kapusty białej oraz marchwi w maju br. była odpowiednio o 30 i 27 proc. mniejsza niż przed rokiem i wynosiła 0,86 i 1,35 zł/kg podczas gdy jeszcze w lutym i w marcu ceny te w sporym stopniu przekraczały poziom z sezonu ubiegłego – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Ceny truskawek z szypułką poszły w górę
Na osłabienie się cen miał dość spora obniżka zapotrzebowania na rynkach zagranicznych jeżeli chodzi o te dwa gatunki warzyw. Odwrotny trend z uwagi na wysoki popyt w Polsce i UE, przy dość niskiej podaży, wykazywały ceny cebuli. Zdaniem IERiGŻ-PIB w maju br. były one większe o 32 proc. do 1,35 zł/kg w stosunku do maja 2015 r.
 
Wpływ na niższą dynamikę może mieć zwiększająca się podaż warzyw z tegorocznych zbiorów, których ceny są konkurencyjne. Np. na rynkach hurtowych krajowa młoda kapusta w pierwszym tygodniu czerwca była o 30-40 proc. tańsza niż przed rokiem. Oddziaływanie to może być coraz bardziej widoczne w następnych tygodniach.
 
Niemniej jednak, to jak będą kształtować się ceny warzyw w nadchodzącym sezonie uzależnione będzie w dużym stopniu od ich podaży na rynku krajowym.
 
Do tej pory uwarunkowania były dość zróżnicowane dla wzrostu i wegetacji warzyw. GUS pod koniec maja br. wskazywał na wiele czynników, które mogły negatywnie wpłynąć na stan upraw warzywnych m.in. późniejsze siewy, ograniczenie użycia nawozów i środków ochrony roślin, czy również takie jak brak dostatecznej wilgoci oraz niskie temperatury w czasie wschodów warzyw. Późniejsze uwarunkowania, tj. druga połowa maja uległy polepszenia, niemniej na tej podstawie trudno wskazywać zmiany w kierunku plonowania warzyw. Na te wpływ będzie miał dalszy przebieg warunków pogodowych. Warto zaznaczyć, że jeśli będą one sprzyjające produkcja może się zwiększyć. Zeszłoroczne zbiory były sporo mniejsze w ujęciu do roku poprzedniego o jedną piątą, m.in. ze względu na suszę. Nie wiadomo, również czy z uwagi na dość wysokie ceny w sezonie 2015/2016 nie wzrośnie areał upraw w kraju, co sprzyjałoby zwyżce tegorocznych zbiorów warzyw.
 
Poza tym w pierwszym tygodniu czerwca 2016 r. ceny truskawek do mrożenia, czyli odszypułkowanych były podobne do tych sprzed roku.
 
Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa w dniach 6-7.06 cena truskawek bez szypułki loco zakład kształtowała się w granicy wynoszącej 2,45 zł/kg (loco zakład) w porównaniu do 2,42 zł/kg w pierwszym tygodniu czerwca 2015 r. Ceny wahały się od do 2,30-2,65 zł/kg w zależności od regionu. Zwyżkowy trend zaobserwowano w odniesieniu do truskawek z szypułką. Względem poprzedniego tygodnia cena wzrosła o 6 proc. do 1,24 zł/kg, niemniej pozostawała dalej o 29 proc. mniejsza wobec analogicznego okresu przed rokiem.


Tagi:
źródło: