| Autor: redakcja1

Rynek cytrusów w Chinach

W sezonie 2014/2015 przewidywane zbiory pomarańczy w Chinach będą o 10% niższe w stosunku do poprzedniego sezonu i wyniosą 6,9 mln ton – podaje FAMMU/FAPA.

Rynek cytrusów w Chinach

Zbiory cytrusów w Chinach

Wyższe za to będą zbiory mandarynek o 4% do 18,5 mln ton, a także grapefruitów wraz z pomelo – 3,9 mln ton oraz cytryn – 430 tys. ton.

 

W odniesieniu do najliczniejszej grupy produktowej jaką są mandarynki, gdyż owoce te uprawiane są na obszarze 820 tys. ha, a zdecydowana ich większość kierowana jest do bezpośredniego spożycia na chińskim rynku w ilości 17,1 mln ton przewidywane w tym sezonie.

Eksport cytrusów z Chin

Na wywóz przeznaczone zostanie 770 tys. ton mandarynek, a do przetwórstwa odpowiednio 630 tys. ton, z czego prawie 100% skierowane zostanie do przetworzenia w postaci 420 tys. ton puszkowanych mandarynek. Najwięcej chińskich świeżych mandarynek wysyłanych jest do państw ugrupowania ASEAN oraz do Rosji. Wobec chińskich pomarańczy, które także są bardzo popularne na lokalnym rynku, do spożycia w analizowanym sezonie trafi w łącznie 6,3 mln ton tych cytrusów.

 

W przypadku tych owoców ich import przekracza wielkość eksportu – w sezonie 2014/2015 zaimportowane zostanie około 100,0 tys. ton pomarańczy, a wyeksportowane około 90,0 tys. ton. Przede wszystkim owoce te wysyłane są do państw Azji południowo-wschodniej, a importowane głównie z USA.

Przetwórstwo cytrusów

W przetwórstwie - oszacowanym w omawianym okresie na około 630,0 tys. ton - dominuje produkcja soku pomarańczowego, w tym zwłaszcza w postaci mrożonej. Podobnie jak w przypadku pozostałych owoców cytrusowych zdecydowana większość grapefruitów wraz z pomelo konsumowana jest na lokalnym rynku - w bieżącym sezonie będzie to niecałe 3,8 mln ton, a pozostała ilość z krajowych zbiorów skierowana zostanie na eksport i będzie to 150 tys. ton i w tym wypadku większość dostaw trafia na unijny rynek. Najmniejszą grupę produktową stanowią cytryny ze zbiorami w granicy 430 tys. ton.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!