| Autor: redakcja1

Chiński rynek jabłek

Chiny są największym na świecie producentem jabłek, przy czym z tego kraju pochodzi dokładnie połowa łącznych, globalnych zbiorów tych owoców – podaje FAMMU/FAPA.

Chiński rynek jabłek

Zbiory jabłek w Chinach

W sezonie 2014/2015 najnowsze przewidywania zakładają produkcję jabłek w granicy 37,8 mln ton, a więc to o 5% mniej w stosunku do poprzedniego sezonu, kiedy to zbiory wyniosły 39,7 mln ton. Jabłka w Chinach uprawiane są na całkowitej powierzchni 2,3 mln ha.
 
Wielkość krajowego spożycia szacuje się na 23 kg na osobę w odniesieniu do średniej światowej na poziomie 8,2 kg. Łącznie do bezpośredniej konsumpcji na chińskim rynku trafi w analizowanym czasie 33,81 mln ton w porównaniu do 34,92 mln ton w poprzednim sezonie.
 
Pomimo tak sporych zbiorów wolumen ich wysyłki wobec wielkości produkcji pozostaje na poziomie 880 tys. ton prognozowanych w sezonie 2014/2015. Łącznie średnioroczny wywóz chińskich jabłek to 1 mln ton, a czołowymi odbiorcami importerami pozostają rynki południowoazjatyckie w tym głównie Tajlandia, Bangladesz czy Indonezja. Około 10% całkowitej wysyłki, a po wprowadzeniu embargo przez Rosję na unijne produkty nawet więcej owoców kierowane jest na rosyjski rynek.
 
Spore ilości chińskich jabłek trafiają do przetworzenia – przede wszystkim w postaci soku jabłkowego, a w sezonie 2014/2015 będzie to 3,15 mln ton.Tagi:
źródło: