| Autor: redakcja1

Sprzedaż jabłek przyspieszyła

Jak wynika z danych WAPA odnoszących zapasów jabłek w Polsce, sprzedaż jabłek, mierzona stopniem upłynniania zapasów, od początku tego roku wyraźnie przyspieszała. Jeszcze w styczniu br. w naszym kraju sprzedano 12,3% jabłek mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, z kolei w maju br. sprzedaż jabłek była o 18,4% większa niż w maju 2015 r.

Sprzedaż jabłek przyspieszyła

Zapasy jabłek

Jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas, na początku czerwca br. krajowe zapasy jabłek były jednak aż o 46% wyższe w odniesieniu do porównywalnego okresu przed rokiem, a różnica w kontyngencie zapasów wynosiła blisko 50 tys. t. Dane WAPA wskazują, że w obrębie pięciu miesięcy br. w Polsce upłynniono w sumie 1,16 mln t zapasów jabłek, tj. o 2,3% mniej niż w roku poprzednim.
 
Zmiany poziomu zapasów w dużym stopniu uzależnione były od wolumenu sprzedaży zagranicznej jabłek. Dynamika wywozu jabłek z Polski nie była wysoka na początku roku, niemniej pod koniec pierwszego kwartału br. zaczęła przyspieszać.
 
Zdaniem Eurostatu, w styczniu i lutym wywóz jabłek z Polski był mniejszy o 28 i 1% w skali roku podczas gdy w marcu br. już o 5% wyższy. prawdopodobnie większa część zapasów jabłek, przede wszystkim w drugim kwartale 2016 r. trafiła do przetwórstwa z uwagi na niską jakość przechowywanych jabłek oraz niższe zapotrzebowanie na jabłka deserowe.
 
Analizując poziom cen jabłek konsumpcyjnych, które w ostatnich dwóch kwartałach charakteryzowały się trendem zniżkowym, można przypuszczać, że notowane przyspieszenie sprzedaży było raczej konsekwencją konieczności upłynnienia zapasów niż zwyżki popytu na rynku krajowym i za granicą.

Ceny jabłek

Biorąc pod uwagę zmiany cen na rynku krajowym i w eksporcie, a także zróżnicowaną dynamikę sprzedaży jabłek w dwóch ostatnich sezonach, oceniać można, że średni poziom cen sprzedaży jabłek w pierwszych pięciu miesiącach 2016 r. nie różnił się znacząco w odniesieniu do roku poprzedniego. Jednak, poziom zróżnicowania rentowności wśród producentów jabłek mógł być dość duży. Według IERiGŻ-PIB wynika, że w pierwszych trzech miesiącach 2016 r. ceny jabłek w skupie krajowym były o 29% większe niż przed rokiem, niemniej już w kwietniu i maju br. odpowiednio o 26 i 5% mniejsze.


Tagi:
źródło: