| Autor: redakcja1

Eksport mrożonych malin

Jak wynika z danych Eurostat eksport mrożonych malin (CN 081120) z Polski, w pierwszych czterech miesiącach sezonu 2016/17 (lipiec-październik) zwiększył się o 18% i wyniósł ponad 48 tys. t. Tym samym Polska stała się głównym dostawcą mrożonych malin na rynek unijny.

Eksport mrożonych malin
Nadal głównym odbiorcą mrożonych malin były Niemcy, gdzie w omawianym okresie z Polski wyeksportowano 16 tys. t, czyli o 13% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
 
Wyraźnie, bo o 31% zwiększył się również eksport mrożonych malin do Belgii, gdzie w omawianym okresie trafiło 7 tys. t, wobec 5 tys. t w poprzednim sezonie. Większe zapotrzebowanie ze strony Belgii na mrożone maliny z naszego kraju wynika ze znacznego zmniejszenia dostaw tych owoców z Serbii. Mniejsza podaż mrożonych malin ze strony Serbii wynika między innymi z mniejszych zapasów i mniejszej produkcji malin w tym kraju w 2016 roku. Z danych Eurostatu wynika, że import serbskich mrożonek malinowych w pierwszych czterech miesiącach bieżącego sezonu zmniejszył się o 43%, do poziomu 2,8 tys. t. Oznacza to, że Polska stała się głównym dostawcą mrożonych malin na rynek belgijski.
 
Głównym, pozaunijnym importerem mrożonych malin z Polski pozostaje Białoruś, gdzie w pierwszych czterech miesiącach bieżącego sezonu wyeksportowano 5,7 tys. t tych owoców, czyli o jedną trzecią więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego sezonu.
 
W bieżącym sezonie przetwórcy owoców mieli dostęp do tańszego, niż w roku ubiegłym surowca. W okresie od czerwca do października 2016 r. przeciętnie za kilogram malin kierowanych do przetwórstwa płacono o blisko 40% mniej niż w odpowiednim okresie 2015 roku. Wynikało to głównie z faktu większych, o ponad 56% zbiorów tych owoców w 2016 roku, w porównaniu z bardzo słabym rokiem 2015. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego zbiory malin w 2016 roku wyniosły około 125 tys. t, (a potencjalnie mogły być jeszcze większe), lecz nie wszystkie plantacje zdążyły się odbudować po suszy, która miała miejsce w 2015 roku. Taki poziom zbiorów był tylko nieznacznie niższych od rekordowych zbiorów z 2014 r. (127 tys. t).
 
Według Magdaleny Kowalewskiej, eksperta rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, niższe ceny surowca oraz wzrost wolumenu eksportu nieco rekompensują spadek cen mrożonych malin na rynku europejskim. Według danych Foodnews w styczniu br. za kilogram mrożonych malin z Polski (Poland IQF) średnio płacono 1,5 EUR, wobec 2,96 EUR w styczniu 2016 roku, co oznacza spadek o blisko 50%. Taki poziom cen sprawia, że polskie mrożonki są chętniej zamawiane przez unijnych kontrahentów. Dodatkowo w bieżącym sezonie na rynek unijny trafiło mniej mrożonych malin z Chile i Chin. Ponadto ceny mrożonych malin pochodzących z Chile, między innymi ze względu na słabszy kurs EUR wobec USD są droższe od mrożonek pochodzących z Polski.


Tagi:
źródło: