| Autor: redakcja1

Rosyjski import jabłek ponownie spadnie

Rosyjski import jabłek w sezonie 2014/2015 wyniósł 817 tys. t i był niższy aż o 32% w odniesieniu do sezonu 2013/2014, kiedy ukształtował się w granicy 1,2 mln t - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Rosyjski import jabłek ponownie spadnie

Import jabłek do Rosji

Amerykański Departament Rolnictwa USDA szacuje, że w sezonie 2015/2016 Rosja kolejny raz ograniczy przywóz jabłek tym razem o 5% do 780 tys. t. Będzie to jednocześnie o 35% mniej niż dwa sezony wcześniej.

Na obniżkę importu wpływać będzie sytuacja ekonomiczna w tym kraju. Spadek dochodów dyspozycyjnych mieszkańców Rosji ma negatywny wpływ na poziom krajowego spożycia. Ponadto deprecjacja rosyjskiego rubla wpływa na zwyżkę cen jabłek na rynku Federacji, tym samym ograniczając ich konsumpcję.

Jak wynika z informacji USDA, średnia cena detaliczna jabłek w Rosji w październiku 2015 r. była o 30% większa w skali roku. Dodatkowo zniżkom cen nie sprzyja niższa o 1,2% produkcja jabłek w Rosji. USDA prognozuje, że konsumpcja jabłek w Rosji w trwającym od lipca sezonie wyniesie w sumie 1,73 mln t i będzie mniejsza o 3,9% niż w sezonie poprzednim, a także o 16% niż dwa sezony wcześniej. W przypadku sprawdzenia się prognoz Amerykańskiego Departamentu, popyt na jabłka polskie na wschodzie Europy w tym sezonie może też zmaleć.

Jeżeli chodzi o Rosję w sezonie 2014/2015 po wprowadzeniu embarga m.in. na kraje Unii Europejskiej zwiększyła ona przywóz jabłek z Białorusi, Serbii czy Azerbejdżanu - łącznie o 97% do 527 tys. t.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!