| Autor: mikolaj

Jabłka królują na Ukrainie

W bieżącym, 2015 roku jabłka na Ukrainie będą miały około 35% udziału w rynku owoców w tym kraju. Owoce te są najbardziej popularne wśród ukraińskich konsumentów i zdecydowanie wyprzedzają swoją popularnością banany, mandarynki czy pomarańcze.

Jabłka królują na Ukrainie

Rynek jabłek na Ukrainie

Jak wynika z danych udostępnionych przez FAMMU/FAPA, w sezonie 2014/2015 spożycie jabłek było o 45% wyższe niż na przykład bananów, o połowę wyższe niż spożycie mandarynek czy o 1/4 wyższe w porównaniu do pomarańczy.

Sprzedaż jabłek na lokalnym rynku w okresie od lipca 2014 roku do końca czerwca 2015 roku oszacowano na około 440,0-450,0 tys. ton, a dla porównania łącznie wszystkich owoców na poziomie około 1,35-1,4 mln ton.

Pomimo tego w czerwcu br. wolumen importu jabłek na Ukrainie uzyskał najniższą od 7 lat wielkość. W sumie w tym konkretnym miesiącu zaimportowano jedynie 3,2 tys. ton jabłek – to o 44% mniej wobec analogicznego miesiąca prze rokiem i o 41% mniej wobec średniej czerwcowej ilości w okresie ostatnich 7 lat. Zdaniem lokalnych analityków wynik tak znaczącego spadku sprzedaży to mniejsze zainteresowanie ukraińskich konsumentów droższymi, importowanymi jabłkami.

W sumie w bieżącym sezonie 2014/2015 wolumen importu tych owoców wyniósł 70,4 tys. ton – to dwukrotnie więcej wobec poprzedniego sezonu, przy czym warto pamiętać, iż prawdopodobnie około połowa tych owoców została reeksportowana przez Krym do Rosji.

Na drugim miejscu za jabłkami ze swoją popularnością wśród ukraińskich nabywców znalazły się gruszki.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!