| Autor: redakcja1

Poziomka (Frigaria L)

Poziomka należy do rodziny różowatych. Obejmuje kilkanaście gatunków występujących na półkuli północnej i w Chile. Ten takson powstał w wyniku skrzyżowania poziomki chilijskiej i wirginijskiej.

Poziomka (Frigaria L)
W Polsce spotykamy trzy gatunki poziomki rosnące w naturze. Jest to poziomka pospolita, poziomka twarda i poziomka wysoka.
 
Poziomka jest byliną, osiąga wysokość około 30 cm, tworzy liczne rozłogi, zwane popularnie wąsami, z których powstają nowe rośliny (sadzonki).
 
Poziomki zawierają liczne sole mineralne, garbniki, flawonoidy, witaminy oraz olejek lotny. Owoce są bardzo słodkie, aromatyczne, delikatne, mniejsze i większe w zależności od odmiany. Możemy je spożywać na surowo lub robić z nich przetwory. Idealnie nadają się na galaretki, dżemy. Świetnie komponują się z deserami sezonowymi, ciastami owocowymi.
 
W medycynie naturalnej, ludowej owoce poziomki pospolitej wykorzystywane są do wzmocnienia i regeneracji organizmu. Napar z liści stosuje się w walce z chorobą nadciśnieniową i przy miażdżycy naczyń krwionośnych. Wywar z liści poziomki to złoty środek stosowany w chorobach gardła.
 
Poziomki możemy uprawiać zarówno w przydomowych ogródkach, na działkach jak i na tarasach i balkonach. W doborze kilka ciekawych odmian, a jedna z nich Regina zasługuje na zwrócenie szczególnej uwagi, gdyż jej owoce nadają się do mrożenia.
 
Poziomka jest owocem niskokalorycznym 100 gram to tylko 40 kcal i aż 60 mg witaminy C. Ponadto zawiera także cenny potas, który usprawnia pracę całego układu krwionośnego, blokuje wchłanianie LDL, czyli złego cholesterolu. Zawiera także kartenoidom – antyoksydant, który nadaje jej czerwony kolor. Dzięki zawartości garbników jak katechiny i ellagotainy poziomka na właściwości przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne.
 
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy świeże poziomki pakowane w pojemniczki o wadze 125 gram, cena za pojemniczek 15,00 PLN.
 
Miłośnicy mini ogródków dostaną na Rynku w Broniszach sadzonki poziomek w cenie 15,00 PLN za doniczkę.


Tagi:
źródło: