| Autor: redakcja11

Zbiory jabłek w UE spadną do 12 mln ton. Co trzecie jabłko będzie pochodzić z Polski

Według prognoz WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek) zbiory jabłek w krajach Unii w 2016 r. ukształtują się na poziomie 12 mln t, czyli o 3% niższym niż w zeszłym roku.

Zbiory jabłek w UE spadną do 12 mln ton. Co trzecie jabłko będzie pochodzić z Polski

Zbiory jabłek w UE

Warto jednak podkreślić, że będzie to relatywnie wysoki poziom produkcji - o 1% wyższy niż średnio w latach 2013-2015. Jednak zmiany te nie są istotne a ich wpływ na poziom cen w Unii również nie musi być znaczący. Te uzależnione będą od możliwości sprzedaży jabłek poza granice Unii Europejskiej.

 

W dodatku niekorzystne warunki produkcyjne, m.in. przymrozki w krajach Europy Środkowej i Zachodniej (za Foodnews) spowodowały straty w plonach jabłek. Znaczną dynamikę spadku produkcji przewiduje się m.in. w Austrii, która wyniesie 88%, a zbiory w tym kraju ukształtują się na poziomie zaledwie 22 tys. t. Co prawda kraj ten nie jest istotnym producentem w skali Unii Europejskiej, niemniej spadek zbiorów w ujęciu wolumenowym wyniesie aż 153 tys. t. Zbiory istotnie obniżą się także w Chorwacji - o 66 tys. t do 35 tys. t. Bardzo niski poziom zbiorów odnotuje się na Węgrzech - 449 tys. t niższy o 14% niż rok temu i o 34% w odniesieniu do średniej z lat 2013-2015.

 

Jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas, wśród znaczących producentów w Unii, zmniejszą się również zbiory we Francji o 7% do 1,56 mln t. Z kolei zbiory we Włoszech utrzymać się mają na poziomie ubiegłorocznym i wynieść 2,28 mln t. Polska będzie jednym z kilku krajów Unii, które zanotują wzrost produkcji jabłek w 2016 r. Z informacji WAPA wyniesie ona 4,15 mln t i będzie o 4% wyższa niż przed rokiem.

 

U największego unijnego odbiorcy jabłek z Polski, czyli u Niemczech zbiory wzrosną o 8% do 1,05 mln t. Uwzględniając zmiany w strukturze produkcji warto zaznaczyć, że w sumie w pozostałych krajach Unii Europejskiej, poza Polską, w 2016 r. zostanie zebranych 7,99 mln t jabłek o 4,3% mniej niż w roku poprzednim. Co więcej, dla Polski oznacza to możliwość ulokowania części nadwyżek wyprodukowanych jabłek na rynku wspólnotowym. Będzie to czynnik pozytywny dla krajowego rynku jabłek deserowych głównie w aspekcie wciąż obowiązującego rosyjskiego embarga.

 

Optymistyczna dla polskiego eksportu wydaje się być także zmiana struktury odmianowej jabłek w Unii. Z szacunków przedstawianych przez WAPA wynika, że w bieżącym sezonie spadnie produkcja jabłek odmiany Idared (łącznie w UE o 6% do 1,06 mln t), która jest charakterystyczna szczególnie dla produkcji w Polsce. Tagi:
źródło: