Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Unijne zbiory jabłek spadną o 5% do niespełna 12 mln ton

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych WAPA (World Apple and Pear Association), przedstawionych na 39. konferencji...

Jak wynika z danych WAPA (World Apple and Pear Association), przedstawionych na 39. konferencji Prognosfruit, zbiory jabłek w krajach UE-28 w 2015 r. mają wynieść 11,97 mln i będą o 5 proc. mniejsze niż w roku poprzednim. Odnotowany wynik może być jednak drugim najwyższym w ostatniej dekadzie, a całkowite zbiory w krajach Wspólnoty będą o 7 proc. większe w odniesieniu do przeciętnej z ostatnich 5 lat.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbiory jabłek w UE

Ja zauważają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, na zniżkę unijnej produkcji wpłynie głównie znacznie mniejsza produkcja jabłek na Węgrzech. Prognozowana przez WAPA wysokość zbiorów w tym kraju jest aż o 302 tys. ton niższa w odniesieniu do rekordowych 920 tys. t w 2014 roku, co daje spadek o 33 proc. Mniejsze będą zbiory w Niemczech o 21 proc. do 885 tys. t, gdzie w roku poprzednim wyniosły 1,12 mln t.
 
Warto zwrócić uwagę, że Niemcy są czołowym unijnym importerem polskich jabłek, dlatego, w przypadku realizacji prognoz WAPA, zainteresowanie polskimi jabłkami ze strony tego kraju może w tym sezonie się zwiększyć. Istotną zniżkę zbiorów zanotują również Włochy - drugi, po Polsce, unijny producent jabłek. Produkcja w tym kraju wynieść może 2,33 mln t i być o 5 proc. mniejsza niż przed rokiem. Z drugiej strony, dość wyraźną zwyżkę produkcji, po zeszłorocznym spadku o 8 proc., zanotuje Francja. Zbiory prawdopodobnie wyniosą tam 1,59 mln t i będą o 10 proc. większe niż przed rokiem.
 
Prognozy WAPA zakładają utrzymanie się zbiorów w Polsce na poziomie z roku poprzedniego, tj. 3,75 mln t, w przeciwieństwie do krajowych źródeł, które wskazują na zwiększenie się produkcji w naszym kraju (GUS, TRSK).

Niższe zbiory mogą sprzyjać cenom

Spadek produkcji może być czynnikiem sprzyjającym zwyżkom cen jabłek w Unii i poprawie sytuacji dochodowej producentów w rozpoczętym sezonie. Przedstawiciele WAPA szacują, że w sezonie 2014/2015 w wyniku rosyjskiego embarga i wysokiej produkcji wewnętrznej, całkowite przychody producentów jabłek w Unii zmalały o 20 proc. w skali roku. Część producentów tych owoców odnotowała straty (za freshplaza.com).
 
Natomiast o 7,5 proc. wzrosnąć ma produkcja jabłek w Chinach. Polska była beneficjentem mniejszej produkcji w Chinach w roku poprzednim, która przełożyła się na niższa podaż zagęszczonego soku jabłkowego na rynku globalnym. W tym sezonie można oczekiwać jednak tendencji odwrotnych. Poza tym o 4 proc. zwiększyć się mają także zbiory w Federacji Rosyjskiej. Co więcej, o 17 proc. wzrosnąć ma się produkcja tych owoców na Ukrainie.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl