| Autor: redakcja11

Niski import owoców i warzyw do Rosji

W pierwszej połowie bieżącego roku Rosjanie zaimportowali 3,111 mln ton owoców i warzyw wobec 3,713 mln ton w analogicznym okresie przed rokiem i 4,667 mln ton dwa lata temu.

Niski import owoców i warzyw do Rosji

Jak informuje FAMMU/FAPA, z państw objętych embargiem w pierwszych sześciu miesiącach 2016 roku zaimportowano ze względu na zakaz wwozu zaledwie 14,6 tys. ton produktów w odniesieniu do 17,8 tys. ton przed rokiem w tym samym okresie. Dodatkowo dla porównania w pierwszej połowie 2014 roku, czyli przed wprowadzeniem embargo wielkość importu z państw unijnych wynosiła 1,328 mln ton. Podobna sytuacja spotkała Turcję, gdzie na obecną chwilę też wprowadzone jest embargo – w pierwszej połowie bieżącego roku kraj ten dostarczył na rosyjski rynek jedynie 97,9 tys. ton owoców i warzyw względem niecałych 650,0 tys. ton analogicznie w roku 2015.

 

Dominującym eksporterem do Rosji jest obecnie Ekwador z wolumenem dostaw na poziomie 736,2 tys. ton, z czego znakomitą część stanowią dostawy samych tylko bananów. Ponadto, znaczącymi eksporterami są Egipt, Chiny oraz Białoruś.

Najpopularniejsze w imporcie są wspomniane wcześniej banany z wynikiem 745,6 tys. ton a także jabłka – ponad 358,0 tys. ton, pomidory – 324,6 tys. ton oraz cytrusy takie jak pomarańcze czy mandarynki. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!