| Autor: redakcja11

Zbiory pomarańczy spadną o 3 mln ton do niespełna 46 mln ton

Według najnowszego raportu USDA, globalne zbiory pomarańczy w sezonie 2015/2016 powinny wynieść 45,8 mln ton – to o 3 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie.

Zbiory pomarańczy spadną o 3 mln ton do niespełna 46 mln ton

Rynek pomarańczy na świecie

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, największy spadek produkcji odnotowała w omawianym okresie Brazylia, która jest tym samym największym na świecie producentem tych cytrusów. Prognoza na sezon 2015/2016 zakłada wolumen zbiorów 14,3 mln ton w odniesieniu do 16,7 mln ton sezon wcześniej. Drugim na świecie co do wielkości zbiorów pomarańczy są Chiny z wynikiem 7,0 mln ton, następnie na trzecim ugrupowanie wszystkich państw unijnych z wynikiem ponad 6,0 mln ton.

Największym konsumentem tych owoców na świecie są Chińczycy z tegosezonowym wynikiem 6,5 mln ton, a przetwórcą Brazylijczycy – do przetwórstwa w postaci koncentratu soku pomarańczowego skierowane zostanie około 9,4 mln ton pomarańczy.


Globalny wolumen eksportu USDA oszacowała na 4,3 mln ton, z kolei import na bardzo zbliżonym poziomie nieco ponad 4,0 mln ton. Najwięcej pomarańczy wysłane zostanie z Egiptu aż 1,3 mln ton, a zaimportowane będzie przez państwa UE w granicach 0,9 mln ton. Tagi:
źródło: