Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zbiory truskawek mogą być niższe od ubiegłorocznych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Tegoroczny sezon truskawkowy rozpoczął się później niż w zeszłym roku. Wiosenne spadki...

Tegoroczny sezon truskawkowy rozpoczął się później niż w zeszłym roku. Wiosenne spadki temperatur przyczyniły się do spowolnienia wegetacji i opóźnienia rozwoju roślin. W wyniku przymrozków część owoców na plantacjach truskawkowych została uszkodzona. W związku z tym ocenia się, że tegoroczne zbiory będą niższe niż w roku ubiegłym.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Mniejsza podaż truskawek działa w kierunku wzrostu ich cen w relacji rocznej. Według danych MRiRW w pierwszych sześciu tygodniach bieżącego sezonu (pierwszy tydzień maja - drugi tydzień czerwca br.) przeciętnie za kilogram truskawek sprzedawanych w hurcie trzeba było zapłacić 9,48 PLN, czyli aż o 31% więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
 
Na dzień 19.06.17 r., według notowań cen rynku hurtowego w Broniszach, za kilogram truskawek deserowych w hurcie płacono od 4,5 do 7 PLN. W analogicznym okresie ubiegłego roku ceny te oscylowały wokół 4-6 PLN/kg.
 
Rozpoczął się już skup truskawek kierowanych do przetwórstwa. Według danych IERiGŻ w 2016 r. przeciętnie za kilogram tych owoców, przeznaczonych do mrożenia płacono około 3,3 PLN, natomiast za truskawki przeznaczone na koncentrat 1,95 PLN/kg. W bieżącym sezonie można spodziewać się, że ceny te, szczególnie w przypadku truskawek bez szypułek będą wyższe.
 
Według notowań IERiGŻ truskawki bez szypułki w drugim tygodniu czerwca przeciętnie skupowano po 5,22 PLN/kg (loco zakład), czyli o 65% więcej w porównaniu z analogicznym tygodniem 2016 r. Natomiast za truskawki z szypułką średnio płacono 4,16 PLN/kg, czyli o 89% więcej (r/r).
 
Zdaniem ekspertów BGŻ BNP Paribas, Polska jest największym producentem i eksporterem mrożonych truskawek. Szacuje się, że około dwie trzecie krajowej produkcji truskawek kierowane jest do mrożenia. Mrożone owoce trafiają głównie na eksport. W 2016 r. z Polski wyeksportowano ponad 117 tys. t mrożonek truskawkowych, czyli o 31% więcej w porównaniu do średniej z poprzednich pięciu lat. Ceny mrożonych truskawek z Polski w sezonie 2016/17 utrzymywały się na relatywnie wysokim poziomie. Przeciętnie były o blisko 50% wyższe w relacji rocznej. W bieżącym sezonie wysoki popyt importowy, przy ograniczonej podaży surowca, będzie ważnym czynnikiem działającym w kierunku wzrostu cen tych owoców.
 
Polska jest również największym w UE producentem zagęszczonego soku truskawkowego. Jak wynika z danych IERiGŻ w sezonie 2016/17 wyprodukowano około 4,5 tys. t zagęszczonego soku truskawkowego. Według danych MRiRW w pierwszych dwóch tygodniach czerwca br. średnio truskawki deserowe skupowano po 7,26 PLN/kg, czyli o 78% więcej w ujęciu rocznym.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl