| Autor: redakcja1

Eksport jabłek z Polski spadł o 20%

W pierwszych czterech miesiącach 2015 roku polski eksport jabłek wyniósł 462 tys. t i był o 20 proc. mniejszy niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Przyczyną zniżki była głównie niższa o 52 proc. do 268 tys. t sprzedaż do krajów pozaunijnych.

Eksport jabłek z Polski spadł o 20%

Eksport jabłek z Polski

Jak zauważają eksperci Banku BGŻ BNP Paribas Gdyby jednak wyłączyć ze statystyki Rosję, wywóz do krajów trzecich z Polski zwiększyłby się aż o 47 proc. w ujęciu rocznym. Odnotowano również dosyć spory wzrost sprzedaży do krajów takich jak Białoruś o 15 proc. do 158 tys. t, Egipt o 493 proc. do 5,8 tys. t czy też Kazachstan o 22 proc. do 29,8 tys. t. Sporo jabłek skierowano także do Serbii - 14,9 tys. t.
 
W pierwszych czterech miesiącach 2015 r. dość znacznie wzrosła sprzedaż jabłek również do krajów Unii Europejskiej. Z danych Eurostatu wynika, że trafiło tam 194 tys. t. jabłek z Polski, a więc o 70 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Największą dynamiką zwyżki pośród państw Wspólnoty charakteryzowała się sprzedaż jabłek na Cypr. Od stycznia do kwietnia br. wysyłka z Polski do tego kraju zwiększyła się do 17,2 tys. t, podczas gdy w tym samym czasie rok wcześniej wyniosła 83,5 t. Co ciekawe, dane Eurostatu dla Cypru nie wskazują na wzrost eksportu jabłek z tego kraju w omawianym okresie.
 
Natomiast największy w ujęciu wolumenowym wzrost wywozu jabłek z Polski odnotowano w stosunku do Litwy. Jeśli chodzi o ten kraj, skierowano tam tam 32,9 tys. t jabłek z naszego kraju, a zatem o 323 proc. więcej niż przed rokiem. Tym samym Litwa, z 17 proc. udziałem w eksporcie, stała się największym unijnym importerem jabłek z Polski w omawianym okresie.
 
Niemcy zwiększyły zakupy z Polski o 13,9 proc. do 31,6 tys. t. Ważnym kierunkiem sprzedaży jabłek stały się Czechy, do których dostawy wzrosły o 96 proc. do 19,2 tys. t. Wśród liczących się kierunków zmalał jedynie wywóz do Wielkiej Brytanii o 49 proc. do 2,3 tys. t, Holandii o 11 proc. do 5,5 tys. t, a także Hiszpanii o 31 proc. do 1,8 tys. t.
 
Niemniej jednak, w samym kwietniu dynamika sprzedaży jabłek z Polski wyraźnie spowolniła. Dane Eurostatu wskazują, że w miesiącu tym Polska dostarczyła na rynek białoruski 41,5 tys. t jabłek, tj. o 10 proc. mniej niż rok wcześniej. Zanotowano również spadek eksportu do Niemiec o 33 proc. do 3,5 tys. t.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!