| Autor: mikolaj

Rynek jabłek w Unii Europejskiej

W przypadku produkcji jabłek wśród wszystkich państw unijnych w pierwszej piątce z największym udziałem w produkcji znajduje się oczywiście na pierwszym miejscu Polska – 28% udziału w łącznych zbiorach, następnie Włochy – 20%, Francja – 14%, Niemcy – 9% oraz Węgry – 4% – podaje FAMMU/FAPA.

Rynek jabłek w Unii Europejskiej

Zbiory jabłek w UE

USDA oszacowała komercyjne zbiory unijnych jabłek w sezonie 2014/2015 w granicy 11,71 mln ton w odniesieniu do 10,85 mln ton w poprzednim sezonie. Produkcja niekomercyjna, a więc oceniona na podstawie zbiorów w przydomowych ogródkach oraz na łąkach to 1,61 mln ton.
 
W analizowanym sezonie poziom konsumpcji jabłek oszacowano na blisko 8,7 mln ton, przy czym jabłko niemal we wszystkich krajach za wyjątkiem Hiszpanii, gdzie są to pomarańcze, jest najchętniej konsumowanym owocem. W przypadku przetwórstwa jabłek w omawianym sezonie oceniono go na około 3,9 mln ton. Owoce te trafiają do przetworzenia w postaci skoncentrowanego soku jabłkowego, cydru, do produkcji innych alkoholi, jako chipsy jabłkowe, owoc puszkowany czy przecier jabłkowy do piekarnictwa i cukiernictwa. Największymi przetwórcami jabłek
w UE są: Polska, Niemcy, Węgry oraz Włochy i Rumunia.

Handel zagraniczny jabłkami

Handel zagraniczny jabłkiem to głównie wymiana wewnątrz unijna, gdzie w obrębie ostatnich pięciu lat w sumie pomiędzy unijnymi krajami wysłano średniorocznie 2,2 mln ton tych owoców, a 500-800 tys. ton w zależności od sezonu sprowadzono z państw trzecich.

Import jabłek

W sezonie 2014/2015 przywóz zewnątrz unijny oceniono na około 550 tys. ton to o 70 tys. ton mniej niż w poprzednim sezonie, a głównie owoce te importowane są z państw półkuli południowej. W poprzednim sezonie najwięcej jabłek UE-28 sprowadziła między innymi z Chile – 184 tys. ton, Nowej Zelandii – 137 tys. ton czy RPA – 117 tys. ton. Łącznie ponad 60% wwiezionych na teren Unii jabłek z państw trzecich dystrybuowana jest do dwóch państw – Holandii i Wielkiej Brytanii.

Eksport jabłek

W odniesieniu do eksportu unijnych jabłek w sezonie 2014/2015 USDA oceniła go na 1,25 mln ton, przy czym chyba są to szacunki sporo zawyżone, bo nie uwzględniają silnej redukcji po zakazie rosyjskim. Do tej pory zresztą to właśnie Rosja była czołowym odbiorcą unijnych jabłek, gdyż za sezon 2013/2014 szacunki pokazują wielkość wysyłki w tym kierunku na poziomie 644 tys. ton.
 
Drugim po Rosji co do wielkości unijnej wysyłki jabłek krajem jest Białoruś, gdzie w poprzednim sezonie trafiło 255 tys. to jabłek, a trzecim Algieria z wynikiem niecałych 125 tys. ton.Tagi:
źródło: