| Autor: redakcja1

Dalej wysokie zapasy jabłek w Polsce

Jak wynika z danych Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA), zapasy jabłek w Polsce na początku stycznia br. wyniosły 1,3 mln t i były o 1,5 proc. większe niż przed rokiem, a więc ukształtowały się na rekordowym poziomie. Dla porównania na początku grudnia 2015 r. zapasy w Polsce były o 2,4 proc. wyższe i wynosiły 1,5 mln t.

Dalej wysokie zapasy jabłek w Polsce

Zapasy jabłek w Polsce

Według danych WAPA dotyczących miesięcznych zmian zapasów krajowych, można wywnioskować, że handel jabłkami pod koniec 2015 roku wyraźnie przyspieszył. Zdaniem Eurostatu całkowity eksport jabłek z Polski od lipca do października 2015 wyniósł blisko 96 tys. t i był o 24 proc. mniejszy niż rok wcześniej. O 62 proc. do 24 tys. t zmalała sprzedaż jabłek do krajów pozaunijnych, szczególnie do Białorusi, która w ubiegłym sezonie była głównym odbiorcą krajowych jabłek.

Jak zauważa Bank BGŻ BNP Paribas, w grudniu 2015 r rozdystrybuowano w kraju 196 tys. t zapasów tych owoców, w tym do przetwórstwa, na rynek krajowy i eksport. Dla porównania, z danych WAPA wynika, że w grudniu 2014 r. sprzedano 182 tys. T, a więc o 7,7 proc. mniej. W związku z tym, byłby to zarazem najwyższy poziom sprzedaży jabłek w grudniu w okresie zeszłej dekady.

Jeżeli chodzi o wszystkie monitorowane przez WAPA kraje UE-28, zapasy na początku stycznia br. wyniosły 4,4 mln t i były o 1,8 proc. mniejsze niż przed rokiem. W największym stopniu za spadek zapasów odpowiadały Włochy - 6,4 proc. - 89 tys. t, Niemcy - 8,3 proc. - 31 tys. t oraz Hiszpania - 10,9 proc. - 22 tys. t. Mimo sporej zniżki, w styczniu br. we Włoszech zaobserwowano największy poziom zapasów wśród krajów UE. Natomiast w grudniu 2015 r. najwyższymi zapasami w UE charakteryzowała się Polska. Największy wzrost zapasów odnotowała z kolei Francja. Sprzedaż jabłek w pozostałych krajach UE odbywa się też wolniej niż rok wcześniej.

Zdaniem WAPA w krajach Unii Europejskiej poza Polską sprzedano 461 tys. t jabłek, czyli o 1,3 proc. mniej niż w porównywalnym okresie przed rokiem. Najbardziej zniżka popytu widoczna jest w przypadku Włoch - w grudniu 2015 r. ich zapasy zmalały o 173 tys. t, podczas gdy w grudniu rok wcześniej sprzedaż wyniosła 198 tys. t, co dało spadek o 12 proc.

Wysokie zapasy jabłek przekładają się na zniżkę cen

Wysoki poziom zapasów jabłek w kraju przekłada się na dość niskie ceny jabłek. Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w styczniu br. cena skupu tych owoców wyniosła średnio 1,08 zł/kg i była o 1 proc. mniejsza niż w grudniu i o 3 proc. niż w listopadzie 2015 roku. Zniżka cen, jeśli chodzi o styczeń, obserwowany była, biorąc pod uwagę ostatnią dekadę, jedynie w dwóch poprzednich sezonach, charakteryzujących się stosunkowo wysokim poziomem zapasów, a także relatywnie niskim popytem na te owoce.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!