| Autor: redakcja1

Zawsze jest pora na cytrusy

Owoce towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, uznaje się, że są najstarszym pokarmem świata. W dzisiejszych czasach stały się niezbędnym elementem zdrowej i zbilansowanej diety. Są źródłem wielu cennych, niezbędnych do życia witamin, soli mineralnych oraz błonnika. Owoce są lekkostrawne, działają oczyszczająco oraz pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, a także chronią przed niektórymi chorobami.

Zawsze jest pora na cytrusy
Dużą i bardzo popularną grupę owoców stanowią cytrusy do których zaliczamy: grapefruity, pomarańcze, cytryny, limonki, mandarynki, kumkwaty czy pomelo oraz mniej znane: cytrangi, pomarańcze trójlistkowe, kalamondyny, cytrony.
 
Graperuity to jedne z najzdrowszych owoców cytrusowych. Zawierają liczne witaminy z grupy B, C, A jak i minerały (mangan, potas, magnez, fosfor) oraz flawonoidy między innymi naringinę, która ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a do tego działa hamująco na procesy nowotworowe. Aby w pełni skorzystać z tych dobrodziejstw trzeba je konsumować z białą osłonką okrywającą miąższ, nie jest ona zbyt smaczna, ale za to lecznicza. To właśnie tam ukryta jest naringina.
 
Pomarańcza jest obok cytryny najbardziej popularnym i rozpowszechnionym na naszym globie owocem cytrusowym. Pomarańcza to duża dawka beta-karotenu oraz witaminy C. Jedna pomarańcza pokrywa nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. W pomarańczach znajdziemy także minerały takie jak potas, miedź i wapń. Pomarańcze pochodzą z Azji. Podróżnik Krzysztof Kolumb sprowadził pomarańcze na Haiti, stamtąd dotarły do Ameryki Północnej. Natomiast w Europie pierwsza plantacja pomarańczy została założona w Hiszpanii w 1792 roku. Największym i najważniejszym producentem pomarańczy są Stany Zjednoczone, a w Europie Hiszpania. Pomarańcze dzielimy na trzy podstawowe grupy:
  • pomarańcze Navel (pomarańcze o grubej skórce),
  • pomarańcze Bluforangen (krwiste), uprawiane głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego,
  • pomarańcze Blondorangen, najbardziej popularna grupa, tu znajdziemy między innymi bardzo soczystą i prawie bezpestkową odmianę Valencia.
Pomelo (pomarańcza olbrzymia, szadok) to chyba najmniej znany owoc cytrusowy, stosunkowo od niedawna trafia na polskie stoły. Zawiera bardzo dużo witaminy C, ponad 61 mg i potasu 216 mg, który odpowiada za równowagę wodno-elektrolitową naszego organizmu. Pomelo polecane jest dla osób mających problemy zdrowotne (zgaga). Zawiera także sporo bioflawonoidów, czyli przeciw utleniaczy hamujących rozwój komórek nowotworowych w organizmie. Pomelo pochodzi z Malezji i Indonezji.
 
Mandarynki są słodszą wersją cytrusów, mają tak jak cała grupa sporo witaminy C, zawierają nobiletynę, która wspomaga leczenie wiele chorób, między innymi cukrzycy typu 2, miażdżycy naczyń krwionośnych i otyłości. Zawierają także witaminę A, która korzystnie działa na skórę i wzrok. Mandarynki to źródło wapnia, magnezu, fosforu, potasu, żelaza, sodu i cynku. Zawarte w nich kwasy cytrynowy i jabłkowy wspomagają procesy oczyszczania organizmu z toksyn i poprawiają proces przemiany materii.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!