| Autor: mikolaj

AGROTECH 2014 okiem MRiRW

Ponad 600 wystawców z Anglii, Austrii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Turcji, Włoch i Polski zaprezentowało w Kielcach najnowszy, przydatny w nowoczesnych gospodarstwach rolnych sprzęt na XX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH 2014.

AGROTECH 2014 okiem MRiRW

- Targi te pokazują, że sektor rolno – spożywczy jest kluczowym dla Polski. Świadczy o tym ilość firm prezentująca tu swoje maszyny - powiedział pierwszego dnia imprezy, zwiedzając targowe ekspozycje, minister Stanisław Kalemba i dodał, że są one pomocne przy wyborze maszyn, urządzeń, technologii i środków produkcji we współczesnym gospodarstwie rolnym.

Podczas zorganizowanej w hali targowej konferencji prasowej szef resortu rolnictwa zapewnił, że w nowej perspektywie finansowej utrzymamy dobre tempo modernizacji gospodarstw i rozwoju polskiej wsi.


- Ze środków PROW 2007 – 2013 pomogliśmy ponad 60 tys. gospodarstw, a w ramach PROW 20014 – 2020 będzie ich już ok. 90 – 100 tys. – powiedział minister Kalemba. Nawiązując do aktualnej sytuacji minister zaznaczył, że dziś nie ma jednak ważniejszego tematu dotyczącego rolnictwa, niż problemy związane z wystąpieniem w naszym kraju dwóch przypadków ASF u dzików.

- Monitorujemy sytuację na bieżąco. wirus nie przeniósł się na inne dziki. Trzoda chlewna w Polsce jest wolna od ASF. Występują jednak duże komplikacje w zakresie zbytu i cen - podkreślił minister Kalemba. Poinformował on również o rezultatach wczorajszej wizyty w Brukseli i powiedział, że zapadły tam pozytywne dla rolników decyzje. Będą rekompensaty do trzody chlewnej sprzedawanej od 18 lutego br. przez rolników ze strefy z ograniczeniami. Minister zaapelował do tych rolników o zbieranie faktur ze sprzedaży, które będą potrzebne przy ubieganiu się o te środki.

- Trwają prace zarówno w UE, jak i w naszym kraju, nad przygotowaniem rozporządzenia, w którym zostaną określone zasady przyznawania rekompensat. Powinny one zakończyć się w ciągu tygodnia – zauważył minister Kalemba i dodał, że po przekazaniu przez Polskę wyczerpujących informacji i danych, eksperci w UE przeanalizują także możliwość uruchomienia mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania mięsa, który wobec aktualnych trudności w eksporcie jest niezwykle istotny.

- Do Komisji Europejskiej złożyliśmy też wniosek w sprawie zmniejszenia strefy z ograniczeniami – poinformował szef resortu rolnictwa ponownie podkreślając, że nasze stada są wolne od tej choroby i nie ma powodu do utrzymywania restrykcji na tak dużym obszarze.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!