| Autor: mikolaj

Festiwal Chlebów Świata

W dniach od 21 do 23 marca w Warszawie odbywał się Festiwal Chlebów Świata.

Festiwal Chlebów Świata

Celem imprezy jest promocja chleba, pokazania jego powszechności, a zarazem jego różnorodności. Festiwal składa się z dwóch segmentów. Pierwszy to prezentacja wypieków pieczywa według receptur kultywowanych w różnych częściach świata, a drugi to ekspozycja producentów pieczywa oraz związanych z piekarnictwem produktów.

Chleb jemy codziennie. W polskiej tradycji jest on symbolem nie tylko żywności, ale także dostatku i pomyślności. Dziś, każdy może się przekonać ile pracy i wysiłku wymaga jego wytworzenie, a przecież często jest on marnowany. Na świecie prawie miliard ludzi cierpi z powodu głodu. Wróćmy do tradycji poszanowania chleba i dbajmy o to by go nie brakowało w żadnym domu – powiedział minister Marek Sawicki zwiedzając festiwalowe stoiska.


Bogactwem smaków i zapachów zachwycał się także wicepremier Janusz Piechociński, który odwiedził festiwalowe stoiska i degustował różne gatunki pieczywa.

Nowością tegorocznej edycji są piekarnicze prezentacje, adresowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży, realizowane co godzinę w formie zajęć lekcyjnych. Podczas festiwalu można poznać historię wypieku chleba nie tylko w Polsce, ale także w Chinach, Indonezji, czy Syrii. Można zobaczyć sposoby przygotowania: rogali świętomarcińskich, bio pieczywa, piady, pity, chlebów Indonezji, Palestyny, Serbii, Włoch i innych stron świata. Ciekawostką jest chleb kosmonautów.

Na stoiskach prezentowane są także inne, wysokiej jakości produkty żywnościowe. Są tu np. ciasta, sery krowie, kozie i owcze, sery dojrzewające, miody, pierzga, pyłek kwiatowy, przyprawy, zioła, bakalie, ekologiczne wędliny, a także powidła z buraków cukrowych.

Festiwal odbywał się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizatorzy festiwalu to: Stowarzyszenie Polskich Mediów, Warszawska Izba Turystyki wraz z Zespołem Szkół nr 11 im. Władysława Grabskiego w Warszawie.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!