| Autor: mikolaj

Grüne Woche 2014 w Berlinie

W Berlinie rozpoczęły się jedne z największych na świecie targów żywności, rolnictwa i ogrodnictwa, Międzynarodowe Targi Grüne Woche. Polska uczestniczy w nich po raz 28.

Grüne Woche 2014 w Berlinie

– To ważne dla nas wydarzenie wystawiennicze, ponieważ Republika Federalna Niemiec od lat jest naszym największym partnerem handlowym w branży rolno-spożywczej – powiedział podczas zorganizowanej dziś na targach konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.

Minister podkreślił, że udział sprzedaży do naszego zachodniego sąsiada stanowi ponad 22% polskiego eksportu rolno-spożywczego i dodał, że w handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi utrzymują się korzystne tendencje.


– Według szacunków za cały 2013 rok dodatnie saldo osiągnie wartość ok. 5, 5 mld euro, tj. wzrośnie, w porównaniu z 2012 rokiem, o prawie 30% – zaznaczył minister Kalemba.

Poinformował, że na drugim miejscu pod względem wartości tego eksportu znajduje się Wielka Brytania, gdzie za 10 miesięcy 2013 r. jego wartość wyniosła 1, 2 mld euro, a na trzecim Federacja Rosyjska, gdzie w tym samym czasie eksport wyniósł 1 mld euro.

Minister Kalemba dodał, że Polska świetnie wykorzystała swoją szansę w Europie.

– Dobre rozdysponowanie unijnych środków wpłynęło na modernizację polskiego rolnictwa i przetwórstwa. Dziś mamy zdrową i smaczną żywność znaną i cenioną w Europie i wielu krajach świata. Jesteśmy jednym z największych producentów żywności w Unii Europejskiej. Mamy pierwsze miejsce w produkcji jabłek, pszenżyta i czarnej porzeczki. Znajdujemy się też na czołowych miejscach w produkcji owoców jagodowych i pieczarek – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa. Zaznaczył również, że nie można zapominać to tym, że Polska posiada największą akwakulturę wśród wszystkich unijnych państw.

– Środki z Programu Operacyjnego Ryby wykorzystujemy na rozwinięcie oraz modernizację naszego rybactwa, dostosowanie go do współczesnego rynku, unowocześnienie przetwórstwa oraz wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa. – powiedział minister Kalemba.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!