| Autor: mikolaj

Konferencja Odmianowa na Targach Sadowniczo-Warzywniczych HORTI-TECH

W czasie trwania Targów Technologii Sadowniczo-Warzywniczych HORTI-TECH w Kielcach odbyła się konferencja odmianowa, w trakcie której poruszono m.in. temat sprzedaży jabłek na odległe rynki w ujęciu praktycznym.

Konferencja Odmianowa na Targach Sadowniczo-Warzywniczych HORTI-TECHPolska jest największym producentem jabłek w Europie. Według danych GUS produkujemy 3,5 mln ton jabłek rocznie. Po zamknięciu rynku rosyjskiego stanęliśmy przed zadaniem znalezienia kolejnych rynków, które skutecznie wypełnią tę dziurę w eksporcie polskich owoców. Szansą dla polskich producentów jabłek jest wysyłanie owoców na dalekie rynki, takie jak Kraje Arabskie oraz Chiny. By to było możliwe, trzeba jednak znać wymagania tego rynku.

W Targach Kielce, podczas II edycji Targów Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH zorganizowano 9. Konferencję Odmianową. W całodniowym programie konferencji zawierto wiele tematów istotnych dla polskich sadowników,  grup producentów owoców oraz eksporterów. W jednym z paneli ekspert Anita Łukawska, reprezentująca PlantPress, mówiła o sprzedaży jabłek na odległe rynki z praktycznego punktu widzenia.

- Dobrze się stało, że powstały Grupy Producentów Owoców, czyli podmioty, z odpowiednią infrastrukturą, aby przygotować jabłka na eksport – mówiła podczas konferencji Anita Łukawska. – Dzięki temu sadownicy mogą skupić się na produkcji jakościowych owoców, a GPO zajmą się sprzedażą i aktywnym poszukiwaniem odbiorców. Ponadto mają oni więcej narzędzi, aby sprawnie przygotować towar oraz wyróżnić się wśród konkurencji.

Łączny eksport jabłek z Polski w sezonie 2016/2017 wyniósł 968 tys. ton (w sezonie 2014/205 – 966 tys. ton) co daje Polsce III pozycję w świecie. Zmieniła się struktura geograficzna eksportu jabłek z naszego kraju. Na rynku UE eksport wyniósł 364 tys. ton, a największym odbiorcą stała się Rumunia (62,6 tys. ton), wyprzedziła Niemcy – 54 tys. ton. Wzrósł natomiast eksport poza UE o 21 % do 603 tys. ton.

Wśród krajów pozaeuropejskich, które są zainteresowane kupnem polskich jabłek są kraje Afryki Północnej, Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu (Maroko, Tunezja, Demokratyczna Republika Konga, Oman, Liberia, Mali, Syria, Kuwejt, Wietnam, etc.) oraz Chiny.

By polskie jabłka zaistniały na tych często egzotycznych rynkach polscy sadownicy muszą spełnić szereg warunków.

- Dla krajów arabskich liczy się, aby jabłka były jednokolorowe (o praktycznie całkowicie wybarwionej skórce), jędrne, słodkie i często woskowane. Jabłka dwubarwne nie wzbudzą zainteresowania konsumentów, ponieważ są uważane za niedojrzałe – podkreśla Anita Łukawska. – Na Bliski Wschód i do Afryki Północnej jabłka można wysyłać po zbiorze, co z kolei nie odpowiada sadownikom – dodaje.

Z kolei w odniesieniu do rynku chińskiego ekspert przypomniał kampanię Europejskie Jabłka Dwukolorowe rozpoczętą 2014 roku, która sprawiła, że rynek ten zainteresował się polskimi jabłkami, z uwagi na inny wygląd i smak. Jednak nadal chcąc wysyłać jabłka do Chin trzeba liczyć się z wieloma trudnościami, które pojawią się na etapie produkcji i transportu.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!