| Autor: mikolaj

MRiRW o Polagra-Premiery 2014

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, przez 4 dni, prezentowane są najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne dla małych i dużych przedsiębiorstw rolniczych. W tym roku odbywa się 5 edycja tej imprezy. Uczestniczy w niej 360 wystawców, reprezentujących ok. 400 marek.

MRiRW o Polagra-Premiery 2014

Podczas ceremonii otwarcia minister Stanisław Kalemba powiedział, że targi te można nazwać festiwalem maszyn i urządzeń usprawniających pracę w gospodarstwie. Dodał, że cieszy fakt, iż oferta skierowana jest do różnych odbiorców.

– Są tu dobre rozwiązania zarówno dla dużych, jak i małych gospodarstw rolnych - podkreślił minister Kalemba podczas konferencji prasowej i zaznaczył, że początek roku to dobry czas na podejmowanie decyzji strategicznych dla rozwoju gospodarstwa, a wizyta tu sprzyja ich podejmowaniu.


Szef resortu podkreślił, że rolnictwo jest chlubą Polski i mocnym filarem naszej gospodarki.

– Nie ma u nas drugiego działu, który miałby taką dynamikę eksportu. Jest ona dwukrotnie wyższa, niż w całym naszym eksporcie. Świadczą o tym wyniki w handlu zagranicznym artykułami rolno – spożywczymi. Za 2013 r. będzie to eksport rekordowy, który przekroczy 19,5 mld euro i osiągniemy rekordową nadwyżkę w handlu, ponad 5,5 mld euro – oszacował minister Kalemba.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 łączny budżet na rolnictwo i rozwój wsi wyniesie w naszym kraju 177 mld zł.

– Te pieniądze określają perspektywy i szanse rozwoju naszego rolnictwa na najbliższe 10 lat, ponieważ będą mogły być wydatkowane do 2023 r. W planie finansowym PROW 2014-2020 mamy ponad 3 mld euro więcej, niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Przewidzieliśmy duże środki na modernizację gospodarstw rolnych, to ok 2,8 mld euro. Są też znaczne środki na działania rolno – środowiskowo – klimatyczne, rolnictwo ekologiczne i wsparcie młodych rolników – podkreślił minister Kalemba i poinformował, że w resorcie sprawy dotyczące PROW 2014 – 2020 prowadzi podsekretarz stanu Zofia Szalczyk, która także uczestniczyła w dzisiejszej konferencji prasowej i odpowiadała na szczegółowe pytania dziennikarzy.

Minister Kalemba zaapelował również do marszałków i samorządów, aby zadbali o skorzystanie z funduszy spójności w ramach, których na obszary wiejskie przeznaczone jest 5,2 mld euro. Są to pieniądze zarówno na infrastrukturę wodno – kanalizacyjną, gospodarkę wodną, rozwój przedsiębiorczości, jak i rewitalizację społeczną oraz infrastrukturalną na wsi.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!