| Autor: redakcja1

Opolagra 2019 - podsumowanie

W dniach 14 do 16 czerwca bieżącego roku, odbyła się XVI edycja największej wystawy rolniczej w Polsce, czyli Opolagra.

Opolagra 2019 - podsumowanie
Również w tym roku nie zabrakło ciekawych atrakcji. Po raz czwarty w Polsce odbył się MANITOU CUP, czyli trzydniowy, niepowtarzalny i bardzo widowiskowy konkurs dla operatorów maszyn roboczych, nie tylko z Polski, ale również z Czech, Słowacji i Węgier. Wyznaczone zostały tory z przeszkodami, które synchronicznie pokonywane były przez uczestników konkursu. Emocje walczących o atrakcyjne nagrody operatorów udzieliły się widzom tego niepowtarzalnego wydarzenia, którzy będą mogli także spróbować swoich sił na tym samym torze.
 
W obrębie bardzo bogatego program pokazów tegorocznej Opolagry, znalazła się Akademia Opon Grasdorf, która pozwoliła odpowiedzieć na pytania odnośnie doboru właściwego ogumienia dla maszyn rolniczych.
 
Tradycyjnie towarzyszący Opolagrze pokaz zbioru zielonek, został w tym roku wzbogacony o Valtra/ Fendt – Anderwald Silesia Show, a więc prezentację możliwość najnowszych modeli ciągników Valtra i Fendt we współpracy z różnymi rodzajami maszyn zielonkowych. Ponadto marka Fendt zaprezentowała najnowsze modele opryskiwaczy, które były testowane na certyfikowanym torze DLG.
 
Również w tegorocznej edycji targów nie mogło zabraknąć cieszącego się niebywałym powodzeniem turnieju „Precyzyjny Gospodarz”, który jak każdego roku zaskakuje swoją formułą.
 
W trakcie wystawy Opolagra 2019 marka DEUTZ-FAHR zaprezentowała nowe modele ciągników we współpracy z maszynami KRONE, takimi jak kosiarki, przetrząsarko-zgrabiarki i prasy rolujące.
 
Następną atrakcją tegorocznej Opolagry był pokaz praktycznej i automatycznej dokumentacji prac polowych za pomocą systemu ActiveDoc firmy 365FarmNet, odbywający się przy ciężarowym samochodzie rajdowym – STAR 744. Firma ta przygotowała też prezentacje i pokaz pod intrygującym tytułem „Zobacz kwiatki od spodu”, czyli rozpoznawanie właściwości gleby na czterech poziomach głębokości za pomocą skanera elektromagnetycznego Topsoil Mapper.
 
Natomiast AGROCOM Polska zademonstrował premierowy pokaz najnowszego systemu automatycznej aplikacji kruszynka (system Trichosafe firmy Biocare) do biologicznego zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy za pomocą specjalistycznego drona.
 
Nowością w tym roku była prezentacja stacji pogodowych w monitorowaniu chorób, szkodników oraz nawadniania. Projekt ten został opracowany przez firmę METOS POLSKA w obrębie programu „Precyzyjne rolnictwo i cyfryzacja”.
 
W namiocie konferencyjnym czekało na zwiedzających wiele ciekawych prelekcji: „Jak zaoszczędzić litr paliwa na każdym hektarze”, a zatem automatyczna regulacja głębokości pracy maszyn uprawowych w oparciu o właściwości fizyczne gleby, „Całe gospodarstwo ukryte w kieszeni”, tj. zarządzanie za pomocą smartfona i platformy 365FarmNet, „Nie podskoczy”, czyli zdalna kontrola temperatury mleka w zbiorniku, „Dokumentacja ścieżki produkcji roślinnej – od pola do magazynu”, czy wreszcie wykład na temat taktyki biologicznego zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy i innych roślinach.
 
Na ringu zaprezentowało się 100 sztuk bydła mlecznego i mięsnego, odbyła się wycena najpiękniejszych zwierząt oraz malowniczy konkurs młodych hodowców. Tradycyjnie w trakcie Opolagry było można wygrać atrakcyjną nagrodę, którą w tym roku był ufundowany przez firmę LEMTECH głębosz KRET.
 


Tagi:
źródło: