| Autor: redakcja6

Podsumowanie AGRO SHOW 2013

Piętnasta jubileuszowa edycja Wystawy Maszyn Rolniczych Agro Show 2013, która odbyła się w miniony weekend w Bednarach niedaleko Poznania przebiegła pod hasłem „Dla Rolnika. Dla Natury”.

Podsumowanie AGRO SHOW 2013Organizatorem tegorocznej edycji tradycyjnie była Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, dzięki której na obszarze 120 ha swoją ofertę produktową zaprezentowało 761 firm w tym prawie 100 z zagranicy m.in.: Holandii, Czech, Słowacji, Włoch, Niemiec, Danii, Szwecji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Austrii, Litwy, Łotwy, Rumunii i Turcji.
 
W ciągu czterech dni, powierzchnię wystawienniczą na lotnisku w Bednarach w gminie Pobiedziska, odwiedziło blisko 150 tys. zwiedzających. Wśród nich znaleźli się przede wszystkich gospodarze z rodzinami zainteresowani nowościami technicznymi branży rolnej, a także przedstawiciele placówek oświatowych, uczniowie i studenci.
 
(kliknij, aby powiększyć)
 
Każdy przybyły mógł przyjrzeć się z bliska szerokiej gamie maszyn i urządzeń techniki rolniczej, a także łatwo i szybko porównać oferty rynkowe. Na wystawie nie zabrakło także producentów środków ochrony roślin, nawozów i nasion oraz punktów informacyjnych MRiRW, KRUS-u oraz agencji rolnych, których przedstawiciele służyli odpowiedzią na najbardziej nurtujące gospodarzy pytania.
 
Warto podkreślić, iż swoją obecnością na Wystawie zaszczycił sam Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Stanisław Kalemba, który wziął udział w podsumowaniu XI edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2013”, zorganizowanego przez ANR. Jego celem była promocja zasad ochrony zdrowia i życia w trakcie pracy, a także poprawa bhp. W kategorii gospodarstw indywidualnym zaszczytny tytuł przypadł Annie i Pawłowi Łukaszewiczom z Lędowa w województwie pomorskim.
 
Stanisław Kalemba wręczył również nagrody laureatom konkursów organizowanych przez PIGMiUR, m.in. zwycięzcom: „Młody Mechanik na Medal”, który został zorganizowany po raz pierwszy w tym roku. Uczniowie szkół rolniczych, którzy chcieli rozwinąć swoje zainteresowania w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych oraz podnieść poziom wiedzy i umiejętności mieli do wykonania zadanie praktyczne oraz musieli przebrnąć przez serię pytań teoretycznych. Spośród 220 kandydatów tylko 10 trafiło do ścisłego finału. Zwycięzcy, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca, czyli

1 miejsce: Mikołaj Michalak – ZSP 1 w Gnieźnie

2 miejsce: Michał Paluch – ZSP 1 w Gnieźnie

3 miejsce: Kamil Ługowski – Kamil Ługowski,

otrzymali stypendia w wysokości: 2500 zł, 2000 zł i 1500 zł odpowiednio. Dodatkowo przyznane zostały również nagrody pieniężne dla placówek szkolących zwycięzców.
 
(kliknij, aby powiększyć)
 
Z kolei dla chętnych pełnoletnich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w zakładach serwisowych maszyn rolniczych, wykonujących prace związane z naprawą maszyn rolniczych został zorganizowany konkurs „Mechanik na Medal”. Podobnie jak inne konkursy Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, tak również ten, poprowadzony był w kilku etapach. Po pierwszym, przebiegającym on-line wyłoniono pięciu najlepszych uczestników, którzy zmierzyli się bezpośrednio ze sobą podczas wykonywania zajęć praktycznych. Etap praktyczny miał miejsce w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu w dniu 19 września 2013 roku. W szranki stanęło 150 mechaników z całego kraju, spośród których wyłoniono czołową trójkę:
 
1 miejsce: Michał Szendryk - AGROHANDEL sp. j. A. Plecety, I. Plecety

2 miejsce: Dariusz Wójcik - ASPRIM Sp. z o.o. sp.k

3 miejsce: Stanisław Pytka - ASPRIM Sp. z o.o. sp.k.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 5000 zł, 3000 zł i 2000 zł odpowiednio.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!