| Autor: redakcja3

Polska żywność smakuje na Targach Ziemia Żywicielka w Czechach

W tym roku na targach „Ziemia Żywicielka” w Czeskich Budziejowicach prezentowane są polskie produkty spożywcze, produkcja roślinna, zwierzęca, maszyny rolnicze, ochrona środowiska, usługi dla rolnictwa i agroturystyka.

Polska żywność smakuje na Targach Ziemia Żywicielka w Czechach

„Polska smakuje” - z takim hasłem do Budziejowic przybyli producenci żywności z Polski, aby przekonać Czechów i przybyłych gości o wysokiej jakości naszej żywności.

- Republika Czeska to ważny dla nas partner handlowy na rynku żywności. Chcemy rozmawiać ze wszystkimi konsumentami, a oferta polskiej żywności jest bardzo różnorodna. Należy jednak pamiętać, że za produkty wysokiej jakości musimy zapłacić wyższą cenę – powiedziała zwiedzając polskie stoiska podsekretarz stanu Zofia Szalczyk, która w dniach 28-29 sierpnia 2013 r. przebywała z oficjalną wizytą w Republice Czeskiej.

Targi Ziemia Żywicielka są jedną z dwóch imprez targowo-wystawienniczych w Republice Czeskiej poświęconą w całości sektorowi rolno-spożywczemu. Równocześnie są to targi międzynarodowe o długoletniej tradycji oraz dużej liczbie zwiedzających. Prezentowane są tu maszyny, sprzęt i wyroby rolno-spożywcze, ogrodnicze, pszczelarskie i hodowlane. Odbywają się pokazy zwierząt gospodarczych, myślistwa i rybołówstwa, którym towarzyszy bogaty program kulturalny połączony z dożynkowymi obrzędami.

W ramach współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze na targach zorganizowane zostało stoisko informacyjno – promocyjne, gdzie prezentowane są produkty wyróżnione znakiem Programu „Poznaj Dobrą Żywność” jak również produkty ekologiczne i regionalne. Są tu producenci wędlin z mięsa czerwonego, które bardzo smakują wszystkim zwiedzającym. Obecne są również zakłady mleczarskie z polską maślanką i serami. Zwiedzający mogą posmakować polskich soków i bogatego asortymentu wyrobów z mięsa drobiowego.

W przeddzień otwarcia targów w Czeskich Budziejowicach w Pradze odbyła się konferencja prasowa podsekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Zofii Szalczyk, głównego lekarza weterynarii Janusza Związka, kierownika Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze Wojciecha Pobóg-Pągowskiego oraz prezesa Krajowej Rady Drobiarstwa Rajmunda Paczkowskiego.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem czeskich mediów. Wzięło w niej udział ponad 30. dziennikarzy reprezentujących najważniejsze czeskie media. Najwięcej pytań dotyczyło bezpieczeństwa i jakości polskiej żywności. Wiceminister Szalczyk mówiła, że Czechy są dla Polski bardzo ważnym partnerem handlowym. Podkreślała, że Polsce zależy na dobrosąsiedzkich relacjach z Czechami. Wskazywała na łączące nasze kraje więzi historyczne, kulturowe i międzyludzkie. Mówiąc o polskiej żywności akcentowała, że jest ona w pełni bezpieczna dla konsumentów.

- Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu funduszy unijnych w procesie modernizacji polskiego sektora rolno-spożywczego, stał się on bardzo nowoczesny i konkurencyjny, co przełożyło się na dynamiczny wzrost eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych – podkreślała wiceminister Szalczyk.

Podczas konferencji podkreślano, że incydentalne przypadki oszustw i zwykłego łamania prawa nie mogą być podstawą do formułowania generalnych wniosków, co do jakości i bezpieczeństwa polskiej żywności. Zapewniano, że w każdym z tych przypadków odpowiednie służby w Polsce działały bez zbędnej zwłoki oraz z pełną determinacją znalezienia winnych i pociągnięcie ich do odpowiedzialności.

W trakcie wizyty w Czechach podsekretarz stanu Zofia Szalczyk odbyła także szereg spotkań bilateralnych. Główne z nich to rozmowa z ministrem rolnictwa Czech Miroslavem Tomanem, podczas którego polska wiceminister podkreśliła, że naszym producentom zależy na obecności na rynku czeskim i wyraziła zadowolenie z możliwości udziału w targach Ziemia Żywicielka, biorąc pod uwagę jej znaczenie dla rynku czeskiego. Obie strony wyraziły zadowolenie z faktu, że w ostatnim czasie oba kraje zintensyfikowały współpracę i dialog w dziedzinie bezpieczeństwa żywności, zarówno na szczeblu ministerstw rolnictwa jak i odpowiednich służb.

- Polakom i Czechom zależy na kontynuowaniu tej współpracy w celu poprawy wymiany informacji i wyjaśniania na bieżąco wszelkich niejasności, z zachowaniem obowiązujących procedur – podkreśłiła wiceminister Szalczyk i zaproponowała również zintensyfikowanie współpracy polsko-czeskiej w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich oraz pozyskiwania funduszy europejskich.

 


Tagi:
źródło: