Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
ASF tematem rozmów Copa-Cogeca i Komisji Europejskiej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W marcu bieżącego roku Copa-Cogeca zwróciła się do Komisji Europejskiej w sprawie wykrycia...

W marcu bieżącego roku Copa-Cogeca zwróciła się do Komisji Europejskiej w sprawie wykrycia dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski Wschodniej, także ogniska tej choroby na Litwie oraz wynikających z tego ograniczeń w handlu wprowadzonych przez Rosję.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według Copa-Cogeca, choroba afrykańskiego pomoru świń sprowadzona została najprawdopodobniej z Gruzji i dotarła stamtąd na teren państw członkowskich.

Obecnie zostały potwierdzone cztery przypadku wirusa ASF na terenie Polski i Litwy, co w porównaniu z 350 zgłoszonymi przez Rosjan ogniskami od 2007 roku, jest niewiele. Nie zmienia to jednak faktu, iż unijni producenci ponoszą obecnie konsekwencje nieskutecznych kontroli i zwalczania technik przyjętych przez sąsiednie kraje spoza Unii Europejskiej w celu zwalczania tej choroby.
 
Jak podkreśla Krajowa Rada Izb Producentów Rolnych, dalsze rozprzestrzenianie się tej choroby odbiłoby się niekorzystnie na wewnętrznym rynku wieprzowiny jak i handlu zagranicznym tym gatunkiem mięsa. W związku z tym, Copa-Cogeca zwraca uwagę na wzmocnienie współpracy, wsparcie techniczne i finansowe itp. dla krajów sąsiadujących. Ma to na celu zmniejszyć bądź całkowicie wyeliminować ryzyko rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce i na Litwie.
 
Niezwykle istotne jest także, aby gospodarze z dotkniętych regionów Unii Europejskiej, którzy stosują kontrole i odpowiednie zabiegi prewencyjne, mogli poradzić sobie z konsekwencjami na terenie własnych gospodarstw.
 
Zdaniem Copa-Cogeca, sektor wieprzowiny w Unii Europejskiej znalazł się w wyjątkowo trudnej sytuacji ze względu na dużą zmienność rynku pasz i wprowadzeni nowych zasad dotyczących dobrostanu zwierząt.  

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl