| Autor: redakcja11

Ceny cebuli dużo niższe niż przed rokiem

Ceny cebuli w na rynku krajowym są znacznie mniejsze niż przed rokiem.

Ceny cebuli dużo niższe niż przed rokiem

Ceny cebuli

Według notowań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna cena skupu cebuli konsumpcyjnej na początku października obniżyła się do poziomu 0,47 zł/kg w odniesieniu do 0,59 zł/kg średnio we wrześniu i była niższa o blisko 50% niż w analogicznym okresie rok temu. Przyczyną spadku cen jest głównie większa podaż cebuli na rynku krajowym. Zgodnie z prognozami GUS tegoroczna produkcja cebuli w Polsce wynieść ma 560 tys. t, co oznacza, że będzie o 15% większa niż w roku poprzednim.

 

Wzrosnąć może również tegoroczna produkcja u innych czołowych producentów w UE. Oczekuje się (za freshplaza.com) że produkcja w Hiszpanii, ze względu na lepsze plonowanie i zwyżkę areału upraw może zwiększyć się o 8-10% w stosunku do zeszłego roku. Ponadto lepszych plonów spodziewać się można również w Niemczech oraz Holandii (za www.fhtrade.eu).

Spadł eksport cebuli z UE

Bank BGŻ BNP Paribas podaje, że na ceny cebuli na rynku Unii Europejskiej silnie wpływają także czynniki popytowe. W sezonie 2015/2016 ceny wspierane były przez wysokie zapotrzebowanie na rynkach zewnętrznych, w szczególności na rynku brazylijskim. Jak wynika z danych Eurostat, w 2015 r. łączna sprzedaż cebuli z UE-28 (CN 070310) do krajów trzecich wyniosła 965 tys. t i była o 20% wyższa niż w 2014 r. z czego do samej Brazylii wyeksportowano 185 tys. t, a zatem ponad 7- krotnie więcej niż w 2014 r.

 

W 2016 r. widoczne było już osłabienie popytu na unijną cebulę, co negatywnie oddziałuje na ceny. Wysyłki w pierwszych sześciu miesiącach tego roku zmniejszyły się o 14% w relacji rocznej do 332 tys. t. Przede wszystkim jest to spowodowane m.in. słabszą sprzedażą do Brazylii, ze względu na spodziewane wyższe zbiory cebuli w tym kraju. Od początku 2016 r. eksport do Brazylii wykazywał wyraźne tendencje spadkowe w drugim kwartale 2016 r. wyniósł nieco ponad 11 tys. t i był mniejszy o 80% niż w tym samym okresie przed rokiem. Dodatkowo niższy popyt notuje się ze strony Wybrzeża Kości Słoniowej (spadek eksportu o 63% w pierwszej połowie 2016 r.), które w 2015 r. było trzecim największym importerem cebuli z Unii z wolumenem 99 tys. t. za Brazylią i Senegalem.  Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!