Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny cebuli dużo niższe niż przed rokiem

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ceny cebuli w na rynku krajowym są znacznie mniejsze niż przed rokiem.

Ceny cebuli w na rynku krajowym są znacznie mniejsze niż przed rokiem.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny cebuli

Według notowań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeciętna cena skupu cebuli konsumpcyjnej na początku października obniżyła się do poziomu 0,47 zł/kg w odniesieniu do 0,59 zł/kg średnio we wrześniu i była niższa o blisko 50% niż w analogicznym okresie rok temu. Przyczyną spadku cen jest głównie większa podaż cebuli na rynku krajowym. Zgodnie z prognozami GUS tegoroczna produkcja cebuli w Polsce wynieść ma 560 tys. t, co oznacza, że będzie o 15% większa niż w roku poprzednim.

 

Wzrosnąć może również tegoroczna produkcja u innych czołowych producentów w UE. Oczekuje się (za freshplaza.com) że produkcja w Hiszpanii, ze względu na lepsze plonowanie i zwyżkę areału upraw może zwiększyć się o 8-10% w stosunku do zeszłego roku. Ponadto lepszych plonów spodziewać się można również w Niemczech oraz Holandii (za www.fhtrade.eu).

Spadł eksport cebuli z UE

Bank BGŻ BNP Paribas podaje, że na ceny cebuli na rynku Unii Europejskiej silnie wpływają także czynniki popytowe. W sezonie 2015/2016 ceny wspierane były przez wysokie zapotrzebowanie na rynkach zewnętrznych, w szczególności na rynku brazylijskim. Jak wynika z danych Eurostat, w 2015 r. łączna sprzedaż cebuli z UE-28 (CN 070310) do krajów trzecich wyniosła 965 tys. t i była o 20% wyższa niż w 2014 r. z czego do samej Brazylii wyeksportowano 185 tys. t, a zatem ponad 7- krotnie więcej niż w 2014 r.

 

W 2016 r. widoczne było już osłabienie popytu na unijną cebulę, co negatywnie oddziałuje na ceny. Wysyłki w pierwszych sześciu miesiącach tego roku zmniejszyły się o 14% w relacji rocznej do 332 tys. t. Przede wszystkim jest to spowodowane m.in. słabszą sprzedażą do Brazylii, ze względu na spodziewane wyższe zbiory cebuli w tym kraju. Od początku 2016 r. eksport do Brazylii wykazywał wyraźne tendencje spadkowe w drugim kwartale 2016 r. wyniósł nieco ponad 11 tys. t i był mniejszy o 80% niż w tym samym okresie przed rokiem. Dodatkowo niższy popyt notuje się ze strony Wybrzeża Kości Słoniowej (spadek eksportu o 63% w pierwszej połowie 2016 r.), które w 2015 r. było trzecim największym importerem cebuli z Unii z wolumenem 99 tys. t. za Brazylią i Senegalem.  

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl