| Autor: redakcja1

Mniejsze plony pomidorów

W sektorze przetwórstwa wytworzonych zostanie o wiele mniej przetworów pomidorowych, niż wcześniej przewidywano.

Mniejsze plony pomidorów
Najnowsze oceny dotyczące przetwórstwa, opracowane przez Światową Radę ds. Pomidorów (WPTC) wskazują, że zbiory pomidorów do przetwórstwa w 2018 roku wyniosą 34,89 mln ton.
 
Oznacza to zmniejszenie szacunków o 1% w porównaniu z danymi przedstawionymi w połowie lipca oraz spadek produkcji o 7,7% w odniesieniu do poprzedniego roku, czego wynikiem jest najmniejsza produkcja pomidorów do przetwórstwa w obrębie ostatnich czterech lat.
 
Największe zniżki w zbiorach pomidorów do przetwórstwa rzędu 40% oczekiwane są w Chinach, z uwagi na nowe restrykcyjne przepisy odnośnie ochrony środowiska, które spowodowały wstrzymanie produkcji w wielu zakładach przetwórczych. Z tego powodu zbiory pomidorów do przetwórstwa w Chinach maja wynieść tylko 3,7 mln ton.
 
Krajem z dużym spadkiem zbiorów jest również Turcja – o 32%, gdzie przewidywania w porównaniu z lipcem zostały obniżone o następne 100 tys. ton do 1,3 miliona ton. Niskiemu poziomowi produkcji towarzyszy gorsza jakość owoców oraz wysokie ceny pomidorów na rynku.
 
Ekstremalna fala upałów w pierwszej połowie sierpnia w Portugalii, kiedy to temperatura zwiększyła się do 45°C spowodowała liczne uszkodzenia upraw pomidorów z masowym rozwojem chorób. Spowodowało to spadek szacunków zbiorów o 29% do 1,1 mln ton.
 
Również hiszpańska produkcja pomidorów do przetwórstwa będzie sporo mniejsza niż w poprzednim sezonie o 22% i jest szacowana na poziomie 2,6 mln ton. Deszcze na początku lata zmniejszyły prognozy zbiorów w Grecji o 20% do 320 tys. ton, przy czym na Peloponezie spadki zbiorów przewidywane są nawet na 30%.
 
Także produkcja we Włoszech ma być mniejsza o 9% do 4,75 mln ton. We Francji zbiory prognozowane są na poziomie o 18% mniejszym i mają wynieść 160 tys. ton. W Polsce zbiory pomidorów do przetwórstwa przewidywane są na 180 tys. ton, czyli o 10% mniej niż w roku poprzednim.
 
Za to ukraińska produkcja jest na razie wspierana przez sprzyjającą pogodę i ma wynieść 750 tys. ton, tj. 15% wzrostu. Zwyżka produkcji spodziewana jest też w Kalifornii o 14% do 10,75 mln ton, Iranie o 53% do 1,5 mln ton, Australii o 23% do 228 tys. ton i na Węgrzech o 20% do 120 tys. ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!