| Autor: redakcja1

Rynek pomidorów w UE

Jak wynika z ostatnich prognoz KE przedstawianych w Short-term Outlook, unijna produkcja pomidorów, która w 2017 roku osiągnęła 18,5 mln t, zmaleje o 7,8%, na co wpływ będzie miał przede wszystkim spadek produkcji przetwórczej na półwyspie Iberyjskim o 22%.

Rynek pomidorów w UE
W Portugalii produkcja ma obniżyć się do najniższego poziomu od 2013 r., jako wynik problemów ze zdrowotnością roślin, tj mączlika, roztocza, a także problemów z jakością - defekty koloru, co przełoży się na mniejsze plony.
 
W minionym roku produkcja świeżych pomidorów w UE spadła o 2%. Dzięki późnym zbiorom w sezonie zimowym, w pierwszych miesiącach 2018 r. na rynku było dużo świeżych pomidorów. Od maja br., z powodu gorącej wiosny, pomidory z krajów południowej i środkowej Europy były oferowane na rynku jednocześnie, co prowadziło do nadmiernej podaży i presji na zniżkę cen. Obserwuje się to też na rynku polskim, gdzie średnia miesięczna cena skupu pomidorów spod osłon w maju 2018 r. zmalała o 40% w odniesieniu do miesiąca poprzedniego, a w czerwcu 2018 r. o następne 43% w porównaniu do maja 2018 r.
 
Jednocześnie od wprowadzenia rosyjskiego embarga, eksport pomidorów z UE uległ drastycznemu spadkowi. W 2017 r. wyniósł on 2,75 mln t i 3,75 mld EUR, a zatem to mniej w ilości o 17% wobec 2016 r. i o 64% względem 2013 r.
 
Import świeżych pomidorów do UE stanowi 57% całego globalnego importu. W 2017 r wyniósł on 3,09 mln ton i 4,25 mld Euro i wzrósł o 8% w ujęciu ilościowym, przede wszystkim za sprawą zwiększonego importu z Turcji, która miała przejściowe embargo na eksport do Rosji. Jednak w związku z ponownym otwarciem rynku rosyjskiego dla Turcji, oczekuje się, że przywóz do UE utrzyma się na stabilnym poziomie, ze stabilną podażą pomidorów pochodzących z Maroka.
 
Przywóz przetworzonych pomidorów do UE w minionym roku zmalał o 24%, ze względu na gwałtowny, bo 57-proc. spadek importu z Chin. Zostały one jednak częściowo zrównoważone zwiększającą się podażą z Ukrainy o 17% dzięki konkurencyjności cenowej tego kraju na rynku UE. KE prognozuje, że trend do wzrostu ukraińskiego importu będzie kontynuowany w tym roku.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!