Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Uprawy cebuli na świecie zajmują ok. 4,4 mln ha. Globalne zbiory oscylują w granicy 90 mln ton

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W ostatnich latach średnioroczna produkcja cebuli na świecie kształtuje się na poziomie 85-88...

W ostatnich latach średnioroczna produkcja cebuli na świecie kształtuje się na poziomie 85-88 mln ton. Według FAO, w 2014 roku wyniosła ona 88,5 mln ton, a powierzchnia upraw cebuli w skali globalnej w omawianym roku wyniosła 4,4 mln ha.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbiory cebuli na świecie


Największym producentem tego warzywa w ujęciu geograficznym z podziałem na kontyngenty jest Azja, skąd pochodzi 55 mln ton produkcji, przy czym niecałe 23 mln ton z jednego tylko kraju - Chin. Produkcja na pozostałych kontynentach wygląda następująco: 9,5 mln ton cebuli zbierane jest corocznie w Afryce oraz krajach Ameryki zarówno Północnej jak i Południowej. Z kolei niecałe 10 mln ton to produkcja europejska, z czego ponad połowa to zbiory w krajach Unii Europejskiej.
 
Prawie 30% światowej produkcji stanowią wspomniane już zbiory w Chinach, ponadto liczącym się globalnym producentem są także Indie, które corocznie zbierają tam 15-16 mln ton. Pozostałe, czołowe miejsca wśród światowych producentów zajmują także: USA – 3,3-3,5 mln ton, Iran – 2,5 mln ton, Rosja, Turcja, Egipt – po 2 mln ton oraz Pakistan – 1,7 mln ton.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, w 2015 roku całkowite zbiory cebuli w 28 krajach unijnych wyniosły 6,12 mln ton wobec 6,32 mln ton zebranych w 2014 roku. Największy unijny producent cebuli to Holandia z produkcją roczną wahająca się od 1,3 do 1,5 mln ton. Wśród unijnych producentów Polska zajmuje z reguły trzecie miejsce pod kątem wysokości zbiorów tych warzyw. Jednocześnie cebula plasuje się na trzeciej pozycji biorąc pod uwagę udział w polskiej produkcji warzyw, zaraz po kapuście i marchwi. Natomiast w 2016 roku polskie zbiory zamknęły się wielkością 585 tys. ton, a na bieżący rok zakłada się 630 tys. ton tego warzywa.
 
Według FAO, globalny wywóz cebuli kształtuje się na poziomie 7,5 mln ton, co stanowi 7-8% łącznej produkcji tego warzywa. Do światowej czołówki eksporterów należą głównym: Indie, Chiny, Holandia, Stany Zjednoczone, Meksyk, czy Egipt. W przypadku przywozu tego warzywa największe ilości przywożone są między innymi do Rosji, Malezji, Japonii, a także USA i Wielkiej Brytanii, a średnioroczny poziom globalnego zakupu to 7,3-7,4 mln ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl