| Autor: redakcja1

Uprawy cebuli na świecie zajmują ok. 4,4 mln ha. Globalne zbiory oscylują w granicy 90 mln ton

W ostatnich latach średnioroczna produkcja cebuli na świecie kształtuje się na poziomie 85-88 mln ton. Według FAO, w 2014 roku wyniosła ona 88,5 mln ton, a powierzchnia upraw cebuli w skali globalnej w omawianym roku wyniosła 4,4 mln ha.

Uprawy cebuli na świecie zajmują ok. 4,4 mln ha. Globalne zbiory oscylują w granicy 90 mln ton

Zbiory cebuli na świecie


Największym producentem tego warzywa w ujęciu geograficznym z podziałem na kontyngenty jest Azja, skąd pochodzi 55 mln ton produkcji, przy czym niecałe 23 mln ton z jednego tylko kraju - Chin. Produkcja na pozostałych kontynentach wygląda następująco: 9,5 mln ton cebuli zbierane jest corocznie w Afryce oraz krajach Ameryki zarówno Północnej jak i Południowej. Z kolei niecałe 10 mln ton to produkcja europejska, z czego ponad połowa to zbiory w krajach Unii Europejskiej.
 
Prawie 30% światowej produkcji stanowią wspomniane już zbiory w Chinach, ponadto liczącym się globalnym producentem są także Indie, które corocznie zbierają tam 15-16 mln ton. Pozostałe, czołowe miejsca wśród światowych producentów zajmują także: USA – 3,3-3,5 mln ton, Iran – 2,5 mln ton, Rosja, Turcja, Egipt – po 2 mln ton oraz Pakistan – 1,7 mln ton.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, w 2015 roku całkowite zbiory cebuli w 28 krajach unijnych wyniosły 6,12 mln ton wobec 6,32 mln ton zebranych w 2014 roku. Największy unijny producent cebuli to Holandia z produkcją roczną wahająca się od 1,3 do 1,5 mln ton. Wśród unijnych producentów Polska zajmuje z reguły trzecie miejsce pod kątem wysokości zbiorów tych warzyw. Jednocześnie cebula plasuje się na trzeciej pozycji biorąc pod uwagę udział w polskiej produkcji warzyw, zaraz po kapuście i marchwi. Natomiast w 2016 roku polskie zbiory zamknęły się wielkością 585 tys. ton, a na bieżący rok zakłada się 630 tys. ton tego warzywa.
 
Według FAO, globalny wywóz cebuli kształtuje się na poziomie 7,5 mln ton, co stanowi 7-8% łącznej produkcji tego warzywa. Do światowej czołówki eksporterów należą głównym: Indie, Chiny, Holandia, Stany Zjednoczone, Meksyk, czy Egipt. W przypadku przywozu tego warzywa największe ilości przywożone są między innymi do Rosji, Malezji, Japonii, a także USA i Wielkiej Brytanii, a średnioroczny poziom globalnego zakupu to 7,3-7,4 mln ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!