| Autor: redakcja1

Zbiory warzyw gruntowych w granicy 4,4 mln ton

W 2016 roku zbiory warzyw gruntowych w Polsce ocenia się w granicy 4,4 mln ton. To 16% więcej niż w ubiegłym roku. W odniesieniu do słabych zbiorów z roku 2015, przewiduje się wzrost produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych.

Zbiory warzyw gruntowych w granicy 4,4 mln ton

Zbiory warzyw gruntowych

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, wiosną 2016 roku warunki agrometeorologiczne były bardzo różnorodne w zależności od rejonu kraju, co miało wpływ na różny stopień zaawansowania siewów oraz wschodów warzyw gruntowych. W wielu rejonach siewy i wysadzanie roślin do gruntu było opóźnione ze względu na niskie temperatury. W znacznej części kraju chłody panujące w kwietniu i w maju, zimne noce oraz brak słońca niekorzystnie wpłynęły na wzrost warzyw odmian wczesnych. Na wielu plantacjach, które nie były nawadniane, pojawił się również problem braku dostatecznego uwilgotnienia gleby.
 
Skutki zeszłorocznej suszy oraz brak śniegu w zimie spowodowały w niektórych regionach znaczny niedobór wilgoci w glebie. Od końca drugiej dekady maja zarówno warunki wilgotnościowe, jak i pod kątem temperatury powietrza poprawiły się, lecz w czerwcu w niektórych rejonach ponownie wystąpiły symptomy suszy. Od lipca warunki wilgotnościowe zdecydowanie poprawiły się, a korzystne temperatury powietrza sprzyjająco wpływały na wzrost warzyw, zwłaszcza odmian późniejszych.
 
Jeżeli sprzyjające warunki utrzymają się w późniejszym czasie wegetacji, wtedy prognozowane aktualnie zbiory warzyw mogą być większe. Na obecnym etapie wegetacji całkowitą produkcję warzyw gruntowych, tj. wczesnych i późnych ocenia się w granicy o 16% większej od zeszłorocznej, a więc na 4,4 mln ton. W odniesieniu do słabych zbiorów z roku 2015, przewiduje się wzrost produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych.
 
Tegoroczną produkcję kapusty szacuje się na ponad 1 mln t, czyli jest to więcej o 17%, a kalafiorów o 18% do 230 tys. t. Zbiory buraków i marchwi jadalnej zostały ocenione w granicy o 16% wyższej od zeszłorocznej, a zatem odpowiednio na 345 i 785 tys. t. Produkcję cebuli prognozuje się na 620 tys. t, tj. wzrost o 13%, pomidorów o 8% do 255 tys. t, a ogórków o 18% do 260 tys. t. Produkcję pozostałych gatunków warzyw w sumie szacuje się na poziomie zdecydowanie większym od ubiegłorocznego, a więc na 870 tys. t.


Tagi:
źródło: