| Autor: kkj6

Warzywa nadal są drogie

W ubiegłym roku odnotowano najniższe zbiory warzyw na przełomie kilkunastu ostatnich lat. Jak przewidują eksperci ten rok ma być dla gospodarzy bardziej łaskawy. Mimo majowych przymrozków i niepokoju hodowców nie odnotowano większych strat.

Warzywa nadal są drogie

Na rynku obecnie królują nowalijki. Nie zmienia to jednak faktu, że zeszłoroczne warzywa mają nadal wysokie ceny. Najdroższa jest kapusta i cebula, ponieważ w zeszłym roku zbiory właśnie tych warzyw były w najgorszym stanie. Ich wysoka cena ma utrzymać się do końca tego sezonu.


To dobra wiadomość dla plantatorów, którzy dopiero teraz zaczęli sprzedawać swoje warzywa. Ci, którzy przechowywali plony w fachowych chłodniach i pomieszczeniach suszarniczych mogą teraz liczyć na wysoki zbyt i atrakcyjne ceny. Jednakże bez należytego składowania nie udałoby im się doprowadzić np. cebuli do takiego zadowalającego stanu.


Producenci nie są zbytnio zadowoleni z aktualnie panujących cen. Jak sami twierdzą, w porównaniu do roku ubiegłego wzrosły one o 20 procent, ale biorąc pod uwagę niższe plony ich zyski są porównywalne do poprzednich lat.


Zaistniałą sytuację znacząco mógłby poprawić eksport polskich warzyw za wschodnią granicę. Mimo, że właśnie tam uzyskują one zdecydowanie niższe ceny niż na rynkach europejskich, to jest to dla nas jedyne rozwiązanie. Niestety nasze warzywa nie spełniają w 100 procentach kryteriów wyznaczonych przez Unię. W związku z tym zwiększenie ich eksportu na rynek Europy jest raczej mało prawdopodobny.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!