| Autor: redakcja1

Dalsze spadki cen zbóż na giełdach światowych –17.04.2012

Nowy tydzień na towarowych giełdach terminowych za oceanem rozpoczął się od spadków cen. Zboża kontynuowały piątkowe obniżki, jednak wczorajsze ruchy cen nie były już tak wyraźne (w końcówce minionego tygodnia pszenica straciła aż 2,5%).

Dalsze spadki cen zbóż na giełdach światowych –17.04.2012
Poniedziałkowe przeceny majowych kontraktów na kukurydzę i pszenicę sięgały od 1-1,2%, doprowadzając ich notowania odpowiednio do 245,4 i 226,5 usd/t.
 
Na unijnych rynkach rolnych najbliższe kontrakty na zboża zachowywały się stabilnie. Czerwcowa kukurydza zamknęła dzień na niewielkim minusie, zatrzymując się na poziomie 215 euro/t, a majowa pszenica w minimalnym stopniu zyskała na wartości (+0,1%). Inaczej było w przypadku pszenicy z odleglejszymi terminami dostawy. Kontrakty terminowe na wspomniane ziarno z nowych zbiorów wyraźnie podążały w dół, notując straty bliskie 10 euro.

 
Presję na spadki cen zbóż na światowych giełdach wywierają obecnie zarówno czynniki pogodowe, jak i makroekonomiczne. Deszcze, które pojawiły się w minionym tygodniu w Stanach Zjednoczonych, z korzyścią wpłynęły na kondycję amerykańskich zbóż ozimych i poprawiły niedobory wody w przypadku zasiewów kukurydzy. Również czynniki makroekonomiczne (obawy związane z chińską gospodarką, a w związku z tym niższe zapotrzebowanie na zboża paszowe) wpływają negatywnie na kształtowanie się notowań kontraktów rolnych.
 
Notowania z poniedziałku (16-04-2012):

Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt majowy na kukurydzę potaniał w poniedziałek o niespełna 1%, wobec czego tona tego towaru została wyceniona na 245,4 dolarów.

Pszenica. Notowania majowego kontraktu na pszenicę zmniejszyły swoją wartość o ok. 1,2%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu ok. 226,5 dolarów/tonę.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Czerwcowy kontrakt zakończył poniedziałkową sesję na niewielkim minusie. Tona tego towaru kosztowała na koniec sesji 215 euro, czyli o 1 euro mniej (-0,5%) w stosunku do piątku.


 
Pszenica. Podczas wczorajszej sesji kontrakt z dostawą w maju podrożał o zaledwie 0,25 euro (0,1%) dochodząc na koniec dnia do poziomu 209 EUR/t.
 
Notowania złotego z godziny 9:30 (wtorek - 17.04.2012):
 
EUR/PLN = 4,19 wobec 4,20 w poniedziałek rano;
USD/PLN = 3,19 wobec 3,23 w poniedziałek rano;
CHF/PLN = 3,48 wobec 3,49 w poniedziałek rano.
 
Raport przygotowała – Marta Juszczyk WGT S.A.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!