Forum Rolnicze Południowej Wielkopolski

W dniu 14 listopada 2011 roku na zaproszenie Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, posła na Sejm RP Piotra Walkowskiego odbyło się Forum Rolnicze Południowej Wielkopolski w Wysocku Wielkim.

Forum Rolnicze Południowej Wielkopolski
Współorganizatorami Forum Rolniczego byli: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego, Państwowa Inspekcja Weterynaryjna, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

W spotkaniu uczestniczyli: senator RP - Andżelika Możdżanowska, Tadeusz Nalewajk - Podsekretarz Stanu w MRiRW, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego - Krzysztof Grabowski, Irena Frąszczak Zastępca Dyrektora Oddziału KRUS w Wielkopolsce, dyrektorzy i kierownicy biur powiatowych, agend i instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, wójtowie i burmistrzowie z południowej Wielkopolski oraz rolnicy.

Tematy jakiego były poruszane na Forum Rolniczym:

  • przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku,
  • działania podejmowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • działania podejmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • określenie wysokości akcyzy do paliwa rolniczego,
  • sprawa kredytów preferencyjnych,
  • sprawa nierównomiernego rozdysponowania środków na renty strukturalne,
  • zakup ziemi przez rolników z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnej,
  • bieżące sprawy dotyczące funkcjonowania rolnictwa oraz innych ważnych dla rolników zagadnień.

Po przywitaniu i wprowadzeniu w tematykę przez Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego i Ministra Rolnictwa Tadeusza Nalewajka, rolnicy mieli możliwość zadania pytań w nurtujących ich kwestiach. Najczęściej zadawane pytania:

  1. Kiedy ponownie zostaną uruchomione kredyty preferencyjne, np. na zakup ziemi?
  2. Co z rentami strukturalnymi - dlaczego nie wszystkim rolnikom spełniającym warunki otrzymania nie przyznano rent? Czy są przewidziane w programach po roku 2013?
  3. Sprawa paliwa rolniczego - czy jest szansa na zwiększenie dopłaty?
  4. Podatek rolny - czy gminy mogą go zmniejszać, czy podatek gruntowy całkiem zniknie?
  5. Jak wygląda sprawa składek KRUS, jest reforma czy zniknie zupełnie?
  6. Sprzedaż bezpośrednia - dlaczego w Polsce mamy tak restrykcyjne przepisy? Czy są realne szanse w kwestii poluzowania przepisów co do sprzedaży: jajek, serów i innych domowych wyrobów.
  7. Co dzieje się z targowiskami, że mamy ich coraz mniej?
  8. Sprawa sprzedaży ziemi, dostęp zwykłego rolnika do zakupu gruntów a ograniczenia dla nowobogackich?
  9. Czy młody rolnik może kupić ziemi tyle ile chce?
  10. Kto zwlekał z wykupem akcji spółki cukrowej?
  11. Dlaczego w Polsce importuje się spirytus a nie uruchomiono istniejących gorzelni? Byłaby możliwość wykupu ziemniaków za godziwą cenę dla rolników.

Na te wszystkie pytania zadawane przez rolników odpowiadał Minister Rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Jeśli jakieś pytanie problemowo dotyczyło którejś z instytucji wspomagali swymi wypowiedziami dyrektorzy poszczególnych agencji.



Tagi:
źródło: