| Autor: redakcja1

Apetyt Polaków się wyostrza

Polacy wydają na żywność coraz więcej, a na sklepowych półkach poszukują coraz częściej wysokiej jakości produktów.

Apetyt Polaków się wyostrza
Znaczenie ma dla nich nie tylko kwestia ich pochodzenia, ale także w jakich warunkach zostają wytworzone. W koszyku zakupowym mieszkańców kraju udział wydatków na jedzenie sięga już ponad 24%. Takiego wzrostu nie było od lat. Dlatego wielu producentów decyduje się na wytwarzanie produktów w systemie QAFP. To System Gwarantowanej Jakości Żywności, który został opracowany cztery lata temu z inicjatywy Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
Z jednej strony dynamika konsumpcji zwalania, z czego wynika popyt na tanią żywność. Z drugiej jednak strony wiele osób, w sytuacji, gdy sklepy zalewa tanie jedzenie, coraz uważniej przygląda się składowi kupowanych produktów. Znaczenie ma również dla nich, w jakich warunkach i gdzie zostały one wyprodukowane. Na rynku coraz bardziej widoczny jest także trend prozdrowotny oraz zainteresowanie produktami naturalnymi, nisko przetworzonymi i bez „ulepszaczy”. Eksperci podkreślają, że preferencje konsumentów się zmieniają, dlatego trzeba wychodzić im naprzeciw.
-Coraz więcej osób woli nawet kupić mniej, na przykład wędliny, ale wysokiej jakości. Niby wciąż niewiele osób czyta etykiety na opakowaniach produktów, ważna jest dla nich cena produktu, ale z drugiej strony, rośnie w siłę ta grupa konsumentów, która chce zjeść dobrze i jest w stanie za wysokiej jakości żywność nieco więcej zapłacić – ocenia dyrektor Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z Bydgoszczy.
Polacy jedzą coraz mniej chleba i ziemniaków – to już fakt. Coraz częściej robią też zakupy w dyskontach, dlatego tam wkrótce także pojawi się więcej produktów wysokiej jakości – oceniają badacze rynku. Nie spadnie jednak spożycie żywności taniej.
Pomocne konsumentom w rozpoznaniu wysokiej jakości żywności są umieszczane na nich znaki jakości, w tym logo QAFP. Coraz więcej osób zwraca na nie uwagę. To ułatwia zakupy, szczególnie tym, którzy najczęściej robią je w pośpiechu.
-System QAFP i jego znak na produkcie, może być gwarantem, że jest on wysokiej jakości, pochodzi z wiarygodnego i identyfikowalnego źródła, ma ponadprzeciętne walory odżywcze i smakowe. QAFP to odpowiedź na zapotrzebowania współczesnego konsumenta - informuje Wiesław Różański, prezes UPEMI.
System Gwarantowanej Jakości Żywności – QAFP (Quality Assurance for Food Products) został opracowany w 2009 roku z inicjatywy Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa funkcjonujące w branży mięsnej. Sprecyzowano wówczas podstawowe motywy stworzenia Systemu: wyróżnienie produkcji wprowadzającej wyższą jakość żywności; działanie na rzecz konsolidacji branży, ochrona polskich producentów w całym łańcuchu żywnościowym oraz wypracowanie narzędzia efektywnej promocji. W Systemie QAFP chce produkować coraz więcej producentów. Tym bardziej, że oprócz zadowolenia konsumenta, ma inne korzyści tj. standaryzacja produkcji, obecność w perspektywicznym segmencie wysokojakościowych produktów spożywczych, udział w szkoleniach czy promocję swoich wyrobów.
System QAFP stworzyli naukowcy z wiodących ośrodków akademickich w Polsce – Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Zootechniki w Krakowie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. System QAFP zyskał również uznanie najlepszych ekspertów i naukowców na polskim rynku oraz wsparcie organizacji konsumenckich. 11 grudnia 2009 r. decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP wraz z zeszytem branżowym „Kulinarne mięso wieprzowe” został uznany za krajowy system jakości żywności. Kolejnym krokiem było stworzenie drugiego zeszytu branżowego: „Kulinarne mięso z piersi kurczaka i indyka oraz tuszki i elementy młodej polskiej gęsi owsianej”, który został włączony do systemu i zaakceptowany jako jego część, decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2011 r. Następnie powstał kolejny zeszyt branżowy, określający wytyczne dla produkcji wędlin. Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 stycznia 2012 roku, zeszyt ten został uznany i włączony do Systemu Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP. Wytyczne określone w Systemie wskazują parametry jakościowe gwarantujące ponadprzeciętna jakość dla produkcji wędzonek, kiełbas, wędlin podrobowych oraz wyrobów blokowych. Zeszyty branżowe są odpowiedzią na potrzeby coraz bardziej wymagających i świadomych konsumentów oczekujących produktów o wysokiej jakości spełniających ich wymagania odnośnie walorów smakowych a także wartości odżywczych.


Tagi:
źródło: