| Autor: redakcja1

Bezrobocie w dół

Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu bieżącego roku wyniosła 5,9 proc, wobec 6,1 proc. w lutym. W urzędach pracy zarejestrowanych było w ubiegłym miesiącu 984,7 tys. osób – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Bezrobocie w dół
Opublikowane dane dotyczące stopy bezrobocia są zgodne z wcześniejszymi szacunkami resortu rodziny. Za to osób zarejestrowanych w urzędach pracy jest (według GUS) jeszcze mniej, niż szacował to resort – według naszych danych w marcu w pośredniakach figurowało 986 tys. osób.
 
- Cieszy fakt, że liczba bezrobotnych w marcu jest poniżej miliona osób. To dowód na to, że rynek pracy znajduje cały czas znajduje się w bardzo dobrej kondycji – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Na rynku pracy coraz lepiej
 
Rzeczywiście, sytuacja na rynku pracy systematycznie się poprawia.
  • w marcu 2018 roku stopa bezrobocia wynosiła 6,6 proc.
  • w urzędach pracy zarejestrowanych było w tym czasie blisko 1,1 mln osób.
Jeszcze lepiej sytuacja wygląda jeśli porównamy bieżące dane do analogicznego okresu sprzed czterech lat.
  • W marcu 2015 roku stopa bezrobocia wynosiła 11,7 proc.
  • W urzędach pracy figurowało ponad 1,8 mln osób.
- W bieżącym roku spodziewamy się kolejnych spadków, ale nie będą one już tak spektakularne, jak do tej pory. To dlatego, że zbliżamy się do poziomu stopy bezrobocia naturalnego. Bezrobocie będzie jednak nadal spadać – zgodnie z założeniami projektu budżetu państwa na rok 2019, stopa bezrobocia na koniec bieżącego roku wyniesie 5,6 proc. – przypomina Elżbieta Rafalska.


Tagi:
źródło: