| Autor: redakcja1

Rośliny oczyszczające wodę

Rośliny, oprócz znaczenia dekoracyjnego, cieszącego nasze oko ogrywają też dużą rolę dla otaczającego nas środowiska. Dobroczynne działanie roślin dla skażonego środowiska jest mało znane wśród społeczeństwa. Wybierając rośliny, które chcemy posadzić w naszym otoczeniu, wybierajmy je świadomie, zwracając uwagę na ich właściwości i zalety. Wybierzmy te, które będą wpływały korzystnie na środowisko, nasze zdrowie i samopoczucie.

Rośliny oczyszczające wodę
Dużo się mówi o zanieczyszczeniu wód, szczególnie azotanami pochodzenia rolniczego, ale nie tylko. Można powiedzieć, że wszystkie rośliny związane ze środowiskiem wodnym mają właściwości filtrujące i oczyszczające wodę. Niektóre z nich są wykorzystywane do procesów oczyszczania ścieków ze wspomaganiem hydrobotanicznym.
 
Jedną z roślin, które bardzo dobrze się sprawdzają w filtracji i oczyszczaniu zbiorników wodnych z miogenów jest rogatek Ceratophyllum demersum. Dzięki swej specyficznej budowie, przypominającej miniaturową choinkę, posiada dużą powierzchnię, która ułatwia kumulację pływającej w wodzie zawiesiny organicznej. W ten sposób roślina ta klaruje zsedymontowując pływająca materię organiczną. Rogatek z niedużych zbiorników można wyjąć, przepłukać i użyć go ponownie jako osad filtracyjny przy oczyszczalniach komorowych. Roślina ta dzięki swoim właściwościom może być stosowana w hodowlach ryb, czy sadzawkach. Podobne właściwości wykazują również włócznik (Myriophyllum) i moczarka kanadyjska (Elodea canadensis). Jednak zdecydowanym liderem w tej grupie jest rogatek.
 
Kolejną z ze znanych i popularnych roślin jest rzęsa (Lemna minor), należąca do najmniejszych makrofitów (rośliny, które przystosowały się do życia w środowiskach wodnych morskich lub słodkowodnych). Utrzymuje się ona na wodzie jako widoczny kożuch utworzony przez wiele roślin. Można ją nazwać pływającą oczyszczalnią o dużej sprawności redukowania biogenów z toni wodnej. Może ona spełniać swoje zadania w szerokim zakresie pH od 3,5 nawet do 10. Pokrywając szczelnie powierzchnie zbiornika oczyszcza go i zapobiega zakwitom sinic. Jest to ważne szczególnie w przypadku zbiorków stanowiących zabezpieczenie w wodę pitną. Nie toleruje ona natomiast falowania wody. Rzęsę można wykorzystywać jako masę użytkową np. paszę dla drobiu lub ryb.
 
Wodę oczyszczają nie tylko małe rośliny ale też duże np. drzewa. Wszystkie zbiorniki, cieki wodne, rowy itd. są bardzo dobrymi oczyszczalniami biologicznymi dzięki roślinom rosnącym w bezpośrednim sąsiedztwie wody cieku lub w strefie do niej przylegającej. W tym przypadku najlepszymi roślinami oczyszczającymi wodę za pomocą korzeni są olchy i wierzby.
 
Do bardzo ważnych roślin oczyszczających wodę należą także trawy, a z nich bardzo ważna jest manna mielec (Glyceria maxima). Może ona rosnąć bezpośrednio w nurcie rzeki. Ma ona bardzo długi okres wegetacyjny. Niewątpliwie należy także zawrócić uwagę na trzcinę (Phragmites australis) czy oczeret (Schoenoplectus), które filtrują wodę w strefie korzeniowej. W większych zbiornikach można zastosować tzw. wyspy pływające. Tutaj sprawdzą się trzcina (Phragmites australis), manna mielec (Glyceria maxima), turzyca błotna (Carex acutiformis), turzyca nibyciborowata (Carex pseudocyperus) oraz jeżogłówka gałęzista (Sparganium erectum). Dobrymi roślinami, które jednocześnie będą cieszyć oko to np. kosaciec żółty (Iris pseudacorus), łączeń baldaszkowaty (Butomus umbellatus) i tojeść rozesłaną (Lysimachia nummularia).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!