| Autor: mikolaj

Susza zagraża uprawom

Zima była ciepła, słoneczna, ale też bardzo sucha. To sprawia, że gospodarze mogą mieć problemy z niedostatkiem opadów, co może spowalniać wegetację, zmniejszać zbiory i windować ceny żywności - przestrzega serwis TwojaPogoda.pl.

Susza zagraża uprawom
Meteorolodzy ostrzegają przed suszą, która w roku bieżącym może poważnie zagrozić uprawom rolnym.

Niedostatek opadów obserwuje się już od jesieni, w szczególności w zachodniej części Polski, co gorsza prognozy na najbliższe tygodnie nie zwiastują zmiany. Według przewidywań synoptyków sumy opadów będą kształtować się w granicy od 1 do 5 mm. Oznacza to, że w niektórych rejonach opadów nie będzie. Już teraz mówi się o suszy atmosferycznej w Wielkopolsce, gdzie w minionym miesiącu opady były niewielkie. Z obserwacji wynika, iż najtrudniejsza sytuacja występuje w pomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Na domiar złego przewidywania meteorologów wskazują także na prawdopodobieństwo wystąpienia w tych regionach przygruntowych przymrozków.

Tak ciepłego lutego nie mieliśmy od 6 lat, zaś na południowym zachodzie od 12 lat. Maksymalne wskazania termometrów przekraczały 10 stopni przez 15 dni, osiągając najwyżej 14 stopni. Temperatura spadała poniżej zera tylko przez 15 dni w miesiącu.

Według prognoz synoptyków po ciepłym i suchym lutym, w marcu pogoda ma być podobna. Średnia temperatura w bieżącym miesiącu może być wyższa od średniej wieloletniej nawet o 2 stopnie. Co więcej spotyka się prognozy, które mówią, że marzec będzie raczej przypominał kwiecień. Niestety w myśl przewidywań pogoda będzie się cechowała dużą dynamiką zmian, po paru dniach ciepłych przyjdą nagłe ochłodzenia i odwrotnie. W trzecim miesiącu roku możemy się też spodziewać niewielkich opadów śniegu, który pozostanie jednak polach jedynie przez kilka dni. Wahaniom temperatury towarzyszyć będą duże zmiany ciśnienia, co spowoduje powstawanie porywistych wiatrów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!