Z dniem 1 września 2017 roku zostały zniesione Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. W miejsce instytucji został powołany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W Szczecinie wciąż trwa protest rolników

Rolnicy z województwa zachodniopomorskiego manifestują na ulicach Szczecina przed siedzibą Agencji Nieruchomości Rolnych. Ich zdaniem, instytucja ta dopuściła się nieprawidłowości przy sprzedaży ziemi.

W Szczecinie wciąż trwa protest rolników
Trwający od początku grudnia protest zachodniopomorskich rolników może potrwać nawet do końca roku. Uzyskali oni bowiem pozwolenie od szczecińskiego magistratu na kontynuowanie swojej demonstracji do końca miesiąca.
 
Gospodarze, którzy wyjechali z dniem 5 grudnia na ulice Szczecina kolumną ciągników, zapowiadają kolejne protesty. Zdaniem przewodniczącego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, przedstawiciele społeczności rolniczej przyjechali do miasta manifestować swoje problemy i nie ustąpią aż do czasu realizacji wszystkich postulatów.
 
Rolnicy domagają się między innymi odwołania kierownictwa Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie. Ich zdaniem władze oddziału szczecińskiego nie wywiązują się prawidłowo ze swoich obowiązków. Sprzedawana przez ANR ziemia trafia bowiem w większości do podmiotów zagranicznych, z którymi polscy rolnicy nie są w stanie konkurować. Według przedstawiciela NSZZ Solidarność Rolników w regionie zachodniopomorskim, ANR posiada możliwość prawną, aby temu zapobiec. Jest jej to jednak nie na rękę, gdyż duże podmioty podbijają ceny w przetargach, których „zwykli” gospodarze nie są w stanie przebić. Obserwowana jest zatem rosnąca tendencja cen kolejnych przetargów ziem.
 
W związku z powyższym zwrócono się do prezesa resortu rolnictwa Stanisława Kalemby o odwołanie dyrekcji szczecińskiej. Minister zapowiedział jednak, że nie dojdzie do odwołania dyrektora ANR w Szczecinie z dnia na dzień. Zostaną natomiast wyjaśnione wszystkie nieścisłości zgłoszone przez rolników.
 
W czasie trwania protestu poruszono również o problem dopłat bezpośrednich, które zostały rolnikom pomniejszone o 10% tzw. modulacji. Do tego doszło kolejne 10% związane z obecnym kursem walut w porównaniu z ubiegłym rokiem.
 
Z dniem 10 grudnia zablokowano wszystkie przetargi w szczecińskiej ANR. Natomiast rolnicy nie ustępują. Do Szczecina ściąga coraz więcej maszyn rolniczych. Gospodarze okupują okolice siedziby szczecińskiej Agencji, blokując tym samym ruch w mieście. Zapowiadają, że są zdeterminowani i gotowi do manifestacji nawet w zbliżające się święta. Warunkiem podjęcia jakichkolwiek rozmów jest pisemne oświadczenie ministra Kalemby o spełnieniu wszystkich postulatów, w szczególności dotyczących zmian personalnych w szczecińskiej ANR.
 
Po rozmowach przeprowadzonych z wicewojewodą zachodniopomorskim i szefem Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej w Warszawie, Kalemba zadeklarował, że jest gotów podjąć porozumienie, zgodnie z którym sprzedażą gruntów dla rolników zajmą się izby rolnicze reprezentujące poszczególne powiaty. Minister oświadczył również, że zmierza do powołania zespołu, którego celem byłoby zaproponowanie ewentualnych zmian w przepisach. Zespół ten miałby składać się z rolników z województwa zachodniopomorskiego, przedstawicieli ANR i resortu rolnictwa.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!