Akcja podania przeciwpasożytniczych produktów leczniczych weterynaryjnych kopytnym zwierzętom łownym na terytorium Republiki Czeskiej

Zgodnie z informacją otrzymaną od służb weterynaryjnych Republiki Czeskiej w okresie od 1 do 12 lutego 2013 r. na terytorium tego państwa kopytne zwierzęta łowne zostaną poddane leczeniu produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

Akcja podania przeciwpasożytniczych produktów leczniczych weterynaryjnych kopytnym zwierzętom łownym na terytorium Republiki Czeskiej
Zawierają one w swym składzie:
- iwermektynę, o okresach karencji wynoszących:
  • 28 dni - dla zwierząt jeleniowatych (w tym danieli), muflonów oraz kozic,
  • 14 dni – dla dzików;
- rafoksanid oraz mebendazol, o okresach karencji wynoszących:
  • 28 dni - dla zwierząt jeleniowatych, w tym danieli i jeleni szlachetnych,
  • 60 dni - dla kozic i muflonów.
Przedmiotowy okres, w którym zwierzęta będą poddawane leczeniu, został wybrany, biorąc pod uwagę sezony polowań na kopytne zwierzęta łowne w Republice Czeskiej. Podczas tego okresu na terytorium wyżej wymienionego kraju niedozwolone jest wprowadzanie na rynek upolowanych dzików w celu konsumpcji przez człowieka.

Należy przy tym podkreślić, że nie można wykluczyć migracji leczonych zwierząt na terytorium Polski. W związku z powyższym uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi, aby na rynek nie została wprowadzona zwierzyna łowna, pochodząca z terenów przygranicznych z Republiką Czeską, potencjalnie zawierająca pozostałości w/w produktów leczniczych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!