| Autor: redakcja1

W Chicago utrzymuje się duża zmienność notowań

Najnowszy raport o stanie amerykańskich upraw wspierał we wtorek wzrosty notowań kukurydzy, soi i pszenicy jarej. Jednak notowania pszenicy ozimej spadły lekko w Chicago pod wpływem rosnącej podaży z mocno zaawansowanych zbiorów.

W Chicago utrzymuje się duża zmienność notowań
Poniedziałkowy raport Crop Progress pokazał dalsze pogarszanie się kondycji amerykańskich upraw. Deficyt opadów połączony z upalną pogodą wyrządził już olbrzymie szkody w pszenicy jarej, a teraz pogarsza perspektywy plonowania kukurydzy i soi. Poniedziałkowy raport (ukazał się po sesji w Chicago) pokazał solidarnie 1% spadek udziału upraw kukurydzy, soi i pszenicy jarej zakwalifikowanych jako dobre i doskonałe. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w przypadku kukurydzy do dwóch najlepszych kategorii zaliczono 64%, w porównaniu do 76% rok temu. W przypadku soi jest to 61%, w porównaniu do 71% przed rokiem. W najgorszym stanie są jednak plantacje pszenicy jarej. Jako złe i bardzo złe oceniono aż 41% upraw (tylko 7% rok temu), podczas gdy uprawy dobre i doskonałe  stanowią tylko 34% areału (69% przed rokiem). Zbiory pszenicy ozimej postępują w USA sprawnie, do niedzieli skoszono 75% areału (2% powyżej średniej).
 
Notowania unijnych kontraktów
 
Na notowania kontraktów w Paryżu znaczący wpływ wywiera rynek walutowy. We wtorek kurs eurodolara wzrósł o 0,7% do 1,155 usd za euro, osiągając najwyższy poziom od maja 2016 roku. Drożejące euro ograniczyło wczoraj wpływ giełdy w Chicago na unijne kontrakty.
 
Notowania rzepaku konsolidują się nieco poniżej poziomu 370 eur/t. W UE trwają żniwa rzepakowe, we Francji, gdzie susza dotknęła uprawy, rzepak daje plony powyżej oczekiwań.
 
Egipt zakupił we wtorek 300 000 t pszenicy, w tym 120000 t rosyjskiej, tyle samo rumuńskiej i 60000 t pszenicy pochodzącej z Francji. W odniesieniu do cen, oferty pochodzenia rosyjskiego i rumuńskiego były podobne, między 219,60 a 219,70 usd/t(CIF).
 
Rosja zapowiada dobre zbiory pszenicy. Potwierdzają to bieżące raporty o plonowaniu i zaawansowaniu żniw. Oficjalne szacunki mówią o produkcji powyżej 70 mln ton (USDA oczekuje 72 mln t). Do tej pory zebrano już 13,7 mln t pszenicy i łącznie 18,8 mln t zbóż.

Tym czasem na Ukrainie wydajność pszenicy jest niższa niż przed rokiem i sięga teraz 3,45 t/ha, a zbiór sięgnął 4,3 mln ton (8 mln ton wszystkich zbóż).
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!