| Autor: deprezes

ASF w Chinach

Zdiagnozowano 4 ognisko ASF w Chinach, w prowincji Zhejiang na wschodzie kraju w odległości ponad 1 tys. km od pierwszego ogniska. Znaczna odległość dzieląca ogniska może być fatalna w skutkach z uwagi na rozproszenie gospodarstw w prowincjach chińskich.

ASF w Chinach
Wirus ASF dotychczas atakował w Polsce, ale także w Europie Środkowej i Wschodniej. Pierwsze ogniska tej choroby wykryto w sierpniu na terenie Azji Wschodniej. Należy przypomnieć, że ASF nie jest szkodliwy dla człowieka, a tylko dla świń i dzików. 

4 ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń zebrało żniwo 340 sztuk. 

Poprzednie ognisko wystąpiło w odległości 1200 km w mieście Lianyungang, prowincji Jiangsu położonej w środkowej części wschodniego wybrzeża Chin. Zostało tam poddane ubojowi ponad 14 tysięcy świń. Był to trzeci przypadek wystąpienia ogniska ASF, które potwierdziło Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich.Na ten moment nie ma informacji w jaki sposób wirus się rozprzestrzenia. 

W Chinach pogłowie świń liczy ponad 500 milionów z dziesiątkami tysięcy dużych gospodarstw w północnych, centralnych i południowych regionach. Szacunkowo jest to ponad połowa światowej hodowli.
 


Tagi:
źródło: