| Autor:

Belgia – Atak choroby zwanej Brucelozą

Na belgijskiej fermie mlecznych krów niedaleko niemieckiej granicy zlokalizowano ognisko brucelozy.

 

W związku z zaistniałą sytuacją przeszło 100 sztuk bydła trzeba było ubić aby choroba ta się nie rozprzestrzeniała. Niestety w dalszym ciągu nieznane jest źródło choroby, a w całym kraju obowiązuje ścisła kontrola przepływu stada.

 

Bruceloza jest zakaźną, przewlekłą chorobą bakteryjną występującą u bydła i wywołuje ją bakteria Brucella Abortus, czyli pałeczka ronienia bydła. Wywołuje ona poronienia w zaawansowanej ciąży.

 

Niemniej jednak, tą bakterią mogą zarazić się także inne zwierzęta zarówno domowe jak i dzikie. Nawet człowiek może się zakazić i zachorować na chorobę zwaną gorączką maltańską, gorączką Rio-grande, chorobą Banga.

 

Do największej grupy zagrożenia należą właśnie lekarze i technicy weterynarii, dojarze, rzeźnicy oraz mleczarze. Leczenie tej choroby trwa nawet kilka tygodni z powodu namnażania się bakterii wewnątrz komórek, co powoduje szereg powikłań.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!