| Autor: redakcja6

Niemcy – Ograniczenia w stosowaniu antybiotyków dla zwierząt

Dnia 19 września bieżącego roku niemiecki rząd podpisał nowelizację ustawy o lekach, której celem jest ograniczenie skali stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt.

Niemcy – Ograniczenia w stosowaniu antybiotyków dla zwierząt
W ubiegłym roku wykorzystanie antybiotyków przez niemieckich hodowców było dwukrotnie większe niż w 2005 roku i wyniosło 1734 tony.
 
Nowelizacja wprowadza obowiązek utworzenia bazy danych pozwalającej na skuteczniejszą kontrolę przypadków stosowania antybiotyków w hodowli. Możliwa będzie ocena częstotliwości stosowania środków farmakologicznych w poszczególnych zakładach hodowlanych oraz porównanie danych z informacjami z innych firm. Na podstawie wykazów hodowca będzie musiał ograniczyć stosowania antybiotyków w przypadku przekroczenia normy.
 
Ministerstwo Rolnictwa w Berlinie swoją decyzję argumentuje koniecznością stosowania antybiotyków tylko wtedy, gdy są one nieodzowne z terapeutycznego punktu widzenia. Według naukowców nadmierne wykorzystanie antybiotyków w hodowli zwierząt przyczyni się do zwiększonej odporności ludzi na te środki, co osłabi ich działanie.
 
Przewidywane na wiosnę 2013 roku wejście w życie ustawy pozwoli na znaczną redukcję tych środków farmakologicznych w Niemczech. Jak podkreśla minister rolnictwa tego kraju, jest to jedna z najambitniejszych i najdalej idących reform dotyczących stosowania leków w hodowli.  


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!