| Autor: redakcja6

Prawie połowa produkowanej na świecie żywności trafia na śmietnik

Według brytyjskiego raportu, blisko połowa zakupionej na świecie żywności ląduje na śmietniku. Stanowi to około dwóch miliardów ton jedzenia.

Prawie połowa produkowanej na świecie żywności trafia na śmietnik
Z danych wynika, że rocznie na świecie produkowanych jest cztery miliardy ton żywności. Natomiast 30-50% z nich trafia do śmietnika.
 
Brytyjska organizacja wylicza, że tak duża ilość wyrzucanej żywności wynika z niewłaściwego przechowywania, niskoterminowych dat przydatności, promocyjnych cen, które nakłaniają do kupna oraz zachcianek konsumentów.
 
W raporcie zwraca się również uwagę, że wyrzucane produkty z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane do nakarmienia głodujących osób. Jako niekorzystny czynnik wymienia się także niepotrzebne zużycie zasobów ziemi, wody i energii, które używane są do produkcji jedzenia.
 
W opinii specjalistów, przyczyn tej sytuacji możemy się doszukiwać przede wszystkim w zbyt niskim poziomie praktyk rolniczych oraz inżynieryjnych, nieodpowiednim transporcie żywności oraz niewłaściwych praktykach sieci handlowych zachęcających konsumentów do nadmiernych zakupów.
 
Eksperci twierdzą, że w przypadku krajów rozwijających się największe straty obserwowane są w początkowych etapach produkcji, tzn. między polem a miejscem sprzedaży. Natomiast w państwach z dojrzałą gospodaką, powodów marnotrawstwa należy doszukiwać się w niewłaściwszych praktykach marketingowych oraz zachowaniu konsumentów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!