| Autor:

Problem ze sprzedażą OMP w Unii

Nie ma żadnych postępów ze strony Unii Europejskiej w sprawie likwidacji interwencyjnych zapasów odtłuszczonego mleka w proszku (OMP).

 

Podczas ostatniego zebrania Komitetu Zarządzającego ds. sektora mleczarskiego Unii Europejskiej nie pojawiły się żadne oferty dotyczące sprzedaży odtłuszczonego mleka w proszku.

 

Aktualnie OMP dostępnego w sprzedaży w Unii Europejskiej jest ponad 54,7 tysiąca ton oraz prawie 94 tysiące ton, które zostały przeznaczone na realizację programu wsparcia dla najbardziej potrzebujących w roku 2011. Zapasy te wzrosły kiedy to w 2009 roku nastąpiło załamanie się cen rynkowych. To właśnie w tym czasie ceny interwencyjne były znacznie wyższe od rynkowych.

 

Niemniej jednak obecne ceny rynkowe są o prawie 30 procent wyższe niż interwencyjne. Poza tym zauważono także jak jeden z przedsiębiorców starał się o wywozową refundację na odtłuszczone mleko w proszku w kwocie 20 euro za 100 kg. Aktualnie panujące warunki na rynku nie pozwoliły na przyjęcie tego typu oferty. Ponadto od dnia 22 października 2009 roku stawki refundacji eksportowych są prawie zerowe.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!