| Autor: redakcja1

Unijne rozmowy z Australią o wolnym handlu

Kraje Unii Europejskiej oraz Australia są coraz bliższe rozpoczęcia rozmów związanych z umową o wolnym handlu (FTA). Jak podaje FAMMU/FAPA, okazją do dyskusji w tej sprawie był szczyt krajów G-20 w tureckiej Antalyi, w trakcie którego rozmawiali Jean-Claude Juncker (Komisja Europejska), Donald Tusk (Rada Europejska) oraz premier Australii Malcolm Turnbull.

Unijne rozmowy z Australią o wolnym handlu

Umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a Australią

Obie strony wyrażają chęć, jak najszybszego rozpoczęcia prac przygotowawczych do rozpoczęcia formalnych rozmów. Niemniej jednak, przed otrzymaniem mandatu przez przedstawicieli Wspólnoty do rozmów w sprawie FTA z Australią, tj. rozmowy rozpoczną się najwcześniej w 2017 r., musi najpierw zostać sporządzona ocena wpływu takiej umowy na sektor rolny Unii. Kraje Wspólnoty posiadają pozytywny bilans handlowy produktami rolno-spożywczymi z Australią.
 
W 2014 r. unijny eksport tych towarów na Antypody był wart 2,9 mld EUR, gdzie  wysłano 70 tys. ton duńskiej wieprzowiny. W tym samym czasie wywóz towarów rolno-spożywczych z Australii do Unii kształtował się w granicy 1,9 mld EUR.
 
Australia posiada aktualnie kontyngent wynoszący 7 150 ton na dostawy wysokiej jakości wołowiny do Wspólnoty, czyli tzw. kwotę hiltońską, obarczoną 20% cłem oraz możliwość korzystania z 48,2 tys. wolumenu obarczonego zerową stawką celną na dostawy wysokiej jakości wołowiny wyprodukowanej na bazie pasz treściwych. W sezonie 2012/2013 dostarczyli do Unii 8,7 tys. ton tego rodzaju wołowiny, a w sezonie 2014/2015 wysyłki zwiększyły się do 14,6 tys. ton. Poza tym Australijczycy mogą korzystać z bezcłowego kontyngentu na dostawy mięsa owczego i koziego do Wspólnoty w wysokości 19 186 ton.
 
Australijski przemysł jest bardzo zainteresowany realizacją umowy FTA z Unią, co pozwoliłoby na wejście bez przeszkód na zamożny europejski rynek z ponad 500 mln konsumentów. Australijczycy są pewni, że umowa przyniesie korzyści również unijnym importerom, hurtownikom, dystrybutorom, sektorowi gastronomicznemu oraz sprzedawcom detalicznym - informuje FAMMU/FAPA.



Tagi:
źródło: