| Autor: redakcja1

Stabilizacja cen pasz przemysłowych?

Kwiecień przyniósł kolejne podwyżki cen pasz. W całej sytuacji dobre jest to, że tym razem wzrost stawek nie był tak gwałtowny jak w poprzednich miesiącach.

Stabilizacja cen pasz przemysłowych?

Ministerstwo rolnictwa podaje, że najpopularniejsze pasze i pełnoporcjowe mieszanki paszowe zdrożały o średnio 0,4-1,7 procenta.


Na przekór panującym podwyżkom znacznie staniały pasze prestarter i starter dla trzody chlewnej, bo aż o 5,8 procenta. Z obserwacji cen na rynkach można wywnioskować, że panujący od czerwca ubiegłego roku trend zwyżkowy, w kwietniu obecnego roku znacznie przystopował.


Mimo to, właśnie w tym miesiącu zwiększyła się dynamika cen względem roku. Za podstawowe mieszanki paszowe trzeba było zapłacić o 30-49 procent więcej niż w tym samym okresie rok temu. Jednak biorąc pod uwagę ceny zbóż paszowych jakie były wówczas na rynkach, zwyżka cenowa pasz i tak jest stosunkowo nie duża.


Mniejsze podwyżki importowanych surowców paszowych, a także ustabilizowanie się kosztów produkcji doprowadziło to zahamowania wzrostu cen pasz. Jak ukazują dane Ministerstwa Finansów, przez pierwsze 3 miesiące tego roku import białkowych komponentów paszowych osiągnął poziom 599 tysięcy ton.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!